Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

SunExpress yenilikçi yıkamayla çevreyi koruyor

25 Ağustos, 2010 | 15:59

SunExpress, yenilikçi uygulamalarıyla çevreyi koruyor ve yeni motor yıkama sistemiyle kirli suyun aprona sızmasını engelleniyor. Ayrıca yeni yöntemle uçak temizliğinde yıkama yerine silme medoduyla yılda bin 500 ton su tasarrufu sağlanıyor.

SunExpress, geliştirdiği yenilikçi uygulamalarla operasyonel verimliliğini arttırırken çevrenin korunmasına yönelik önemli adımlar da atıyor. ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi sertifikasına sahip olan firma, uçak motorlarının temizlenmesi esnasında kirli suyun aprona dökülmesini engelleyen yeni bir sistemi hayata geçirirken gövde temizliğinde yıkama yerine dış silme yöntemini geliştirerek, yılda yaklaşık bin 500 ton su tasarrufu sağlıyor. SunExpress’in İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndaki hat bakım departmanı, tamamen kendi imkanlarıyla uçak motorlarlarının temizliği esnasında egzost ve VBV portlarından çıkan kirli suyun aprona dökülmesini önleyen bir motor yıkama aparatı geliştirdi. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ)’nin onayından sonra Türkiye’de ilk kez SunExpress tarafından kullanılmaya başlanan kapalı devre motor yıkama sistemiyle atık sular, çevre kuralları dahilinde tasfiye edilerek çevrenin korunması yönünde önemli bir katkı sağlandı.

SunExpress Hat Bakım Koordinatörü Uğur Coşandeniz, “DHMİ, içme suyu havzası içinde yer alması nedeniyle Adnan Menderes Havalimanı dahilinde kirli suyun aprona döküleceği herhangi bir temizlik işlemine izin vermiyor. Dolayısıyla İzmir merkezli uçaklarımız için temizlik işlemi farklı havalimanlarında yapılıyordu. Hattâ uçaklar. kimi zaman bu işlem için boş uçmak zorunda kalıyordu. Bu durum zaman kaybının yanısıra bakım maliyetlerine de olumsuz yansıyordu. Yürüttüğümüz ar-ge çalışmaları sonucu geliştirdiğimiz aparatla bu sorunu ortadan kaldırdık.” dedi.

SunExpress ayrıca yine hat bakım departmanının geliştirdiği bir yöntemle filosundaki uçaklarının periyodik gövde temizliğini, yıkama yerine silerek yapmaya başladı. “Dış silme2 adı verilen işlem sayesinde uçakların gövde temizliği için gerekli su miktarında ciddi oranda tasarruf elde edilirken temizlik için yerde geçirilecek süre, başka havalimanına uçma gereksinimi, malzeme ve işgücü açısından da önemli kazanımlar sağlıyor. Bir uçağın yıkanması için yaklaşık 2,5 ton su harcanırken yeni geliştirilen yöntemle 100-150 litre yetiyor. SunExpress tarafından her hafta 10-11 uçağın dış temizliğinin yapıldığı dikkate alındığında yeni yöntem, yılda yaklaşık bin 500 ton su tasarrufu sağlıyor ve atık suların toprağa karışmasını da engelliyor. Bu işlem, daha önce temizliği yapılamayan kanat üzerindeki flap, slat ve spoilerların da temizliğine imkan tanıyor. SunExpress Kalite Departmanı tarafından onaylanan dış silme işlemi, halen şirketin her üç merkezinde de (İstanbul, İzmir, Antalya) kullanılıyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Sunexpress, Sunexpress haberleri, SunExpress Havayolları, SunExpress Havayolu, SunExpress İzmir Atina, SunExpress Logosu, Sunexpress uçuşları, SunExpress Uğur Coşandeniz, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri, Uğur Coşandeniz,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları