Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Sümela’nın bulunduğu Maçka’ya ‘Göreme’ modeli

15 Ocak, 2018 | 15:55

Sülema Manastırı’nın da bulunduğu Trabzon’un ilçesi Maçka, belediye tarafından geliştirilen proje ile Kapadokya’nın en çok ziyaret edilen Göreme benzeri açık hava müzesine dönüştürülecek.

Türkiye’nin önemli tarihi ve turistik yerlerinden olan Sümela Manastırı’nın da yer aldığı Trabzon’un Maçka ilçesi, Kapadokya bölgesinde en çok ziyaret edilen dünyaca ünlü ören yeri Göreme benzeri açık hava müzesine dönüştürülecek. Proje ile ilçedeki 3 büyük manastır restoresinin ardından, tarihi patika yollarla da birleştirilerek yeni bir turizm destinasyon alanı oluşturulacak.

Doğal güzelliklerinin yanı sıra Sümela Manastırı başta olmak üzere, birçok kilise ve manastırın yer aldığı kültürel ve tarihi yapısıyla dört mevsim turistlerin ilgisini çeken Trabzon’un şirin ilçesi Maçka, yemyeşil ormanları ve yaylaları ve mesire yerleri ile turistlere doğanın güzelliklerini keşfetme imkanı sağlıyor.

Projeyi Maçka Belediyesi geliştirdi!

Maçka Belediyesi tarafından geliştirilen proje ile Maçka ilçesi, Nevşehir Kapadokya bölgesinde en çok ziyaret edilen ören yeri Göreme benzeri açık hava müzesine dönüştürülecek. Proje ile ilçedeki 3 büyük manastır restoresinin ardından, tarihi patika yollarla da birleştirilerek yeni bir turizm destinasyonu oluşturulacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan, yerli ve yabancı turist sayısını artırmaya yönelik çalışmalar planladıklarını belirterek Maçka ilçesinin önümüzdeki dönemde Nevşehir, baz alınarak açık hava müzesi modeli uygulanacağını söyledi.

Başkan Koray Koçhan, “Yayları ve doğal güzellikleri olan trekking yapılan, dağ bisikleti ile gezilebilen tarih ve kültür dolu bir model.’’

Turizm adına yapılabilecek ne varsa hepsini Maçka ilçemizde bulabileceğiniz bir turizm destinasyonu oluşturmaya çalışacağız. Göreceksiniz Maçka’nın turizm acısından gelecek on yılı çok parlak. Yeter ki biz alt yapılarını doğru bir şekilde yapalım. İnsanları bu işe inandırıp kanalize edelim. Nevşehir modeli bu iş için en önemli güncel modeldir. Biz bu modele Maçka ilçemize uygulayacağız.” diye konuştu.

Belediye başkanı Koray Koçhan, “Bu çalışmaları da hızlı bir şekilde tamamlayacağız. Maçka 20 tane yaylası olan, küçük şapellerle birlikte 400 tane kilise ve tarihi kalıntıya sahip, 5 büyük manastırı olan, birçok tarihi kaleyi içinde barındıran bir ilçemiz. Birçok eski tarihi yürüyüş patikalarımız var bunlara la ilgili çalışmaları da tamamladık mı Maçka gerecek tam anlamıyla bir turizm destinasyonuna sahip olacak.” ifadesini kullandı.

Sümela terastan izlenecek

Sümela Manastırı’nda yapılan yenileme çalışmalarının gecikme sebebinin taşların düşme tehlikesinden kaynaklandığını ifade eden Maçka Belediye Başkanı Koçhan, “Sümela manastır restorasyon çalışmalarında elimizde olamayan sebeplerden dolayı biraz geri kaldık. Şimdi hızlı bir şekilde çalışma devam ediyor.

2018’de taş düşmesiyle ilgili sorunumuzu çözeceğiz. Nisan ve Mayıs aylarında da Sümela Manastırı’nın içine girilir bir şekil verdirmeyi planlıyoruz. Sümela kapalıyken İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile birlikte Aya Varvara Kilisesi’ni restore ettik ve orada Sümela’nın tarihini anlatan bir tanıtım filmi izlettiriyoruz.

Sırada Vazelon ve Kuştul var

Orayı bir seyir terası olarak meydana kazandırdık. Kilisenin restorasyonu bitti ve bir seyir terası ve fotoğraf çekim yeri oldu. Milli Parklar sınırları içerisinde yoldu 3 tane Sümela manastırı seyir terası yapıyoruz.

Sümela manastırının yüksekliğinden daha yüksek olacak şekilde seyir teraslarını Sümela’nın içine doğru çok güzel manzara resimlerinin çekilebileceği ve seyir alanı olacak bir yer yapılıyor. Vazelon ve Kuştul Manastırlarını restorasyonları için de çalışmaları önümüzdeki günlerde başlatacağız.” yorumunda bulundu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Aya Varvara Kilisesi, Göreme, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kapadokya, Kuştul Manastırı, Maçka, Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan, Sümela Manastırı, Trabzon, Vazelon Manastırı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları