Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Sümela Manastırı’nın tamamının hizmete açılacağı tarih belli oldu

13 Ağustos, 2018 | 15:10

Sümela Manastırı'nın tamamının hizmete açılacağı tarih belli oldu

Sümela Manastırı’nın tamamının hizmete açılacağı tarih belli oldu. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Sümela Manastırı’nın gelecek sezon tamamının hizmete açılmasını hedeflediklerini açıkladı.

Restorasyonu devam eden Türkiye’nin önemli inanç turizmi merkezleri arasında bulunan Trabzon’un Maçka ilçesindeki Sümela Manastırı’nın ne zaman hizmete açılacağı belli oldu.

Manastırdaki çalışmaları inceleyen ve yetkililerden bilgi alan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, restorasyona ve bundan sonraki sürecle ilgili açıklamalarda bulundu.

Sümela Manastırı’nın tamamının hizmete açılacağı tarih belli oldu

Bakan Ersoy, çalışmalarda önce manastırın dış bölümdeki taş akışının engellendiğini belirterek, “Tehlikeli olan taşlar aşağıya alındı, birleştirme-yapıştırma yapılması gerekenler yapıldı. En son iç bölümdeki riskli görülen kayalar da temizlendikten veya birleştirme yapıldıktan sonra restorasyon bitmiş olacak.” dedi.

Göründüğü kadarıyla ziyaretçilerin bir ay içinde manastırın ana girişine kadar gelmelerinin mümkün olacağını vurgulayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, “Son toparlamaları yapıyorlar ve böylece restorasyonun birinci kısmı bitmiş oluyor aşağı yukarı. İkinci aşamada hedef, önümüzdeki sezona yetiştirmek ama burası çok riskli bir bölge, artı çok yağış aldığı için çalışmayı da zorlaştırıyor, geciktiriyor.

Görüldüğü gibi, kayaların üzerinde dağcılarla yapılan bir çalışma ama hedefimiz hiç olmazsa önümüzdeki sezona yetiştirmek, zaman içinde netleşecek. Kışın yapılacak çalışmalarla, yağışlar da izin verirse tavan kısmı da bitmiş olacak restorasyonda ve önümüzdeki sezon tamamen hizmete açılacak.” şeklinde konuştu.

“Bundan sonraki rekor hedeflerimiz, gelir üzerine olmalı”

Mehmet Ersoy, Türkiye’ye gelen turist sayısına ilişkin yaptığı açıklamada ise “Sayı olarak rekor bir sayı yakalanacak, umudumuz o şekilde. Bundan sonraki rekor hedeflerimiz sayı üzerine değil, gelir üzerine olmalı. Her seferinde bunu söylüyoruz, buna konsantre oluyoruz, bununla ilgili çalışmalar yaptırdık, hızlandırdık. İnşallah bundan sonrası iyi gidecek turizm açısından.” yorumunda bulundu.

Maçka ilçesinde Karadağ’ın Altındere Vadisi’ne bakan eteğinde, vadiden yaklaşık 300 metre yükseklikteki ormanlık alanda kayalar oyularak yapılmış, halk arasında ”Meryem Ana” adıyla bilinen Sümela Manastırı’nın restorasyonu ve çevre düzenlemesi işi Şubat 2016’da başlamıştı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Altındere Vadisi, Kültür ve Turizm Bakanı, Maçka, Mehmet Ersoy, Sümela Manastırı, Trabzon,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları