Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Stockholm’de Ingmar Bergman çılgınlığı

13 Ekim, 2009 | 11:04

Ingmar Bergman 2 yıl önce hayatını kaybeden dünyaca ünlü yönetmen Ingmar Bergman’ın eşyaları, vasiyeti üzerine iki hafta önce İsveç’in başkenti Stockholm’ün ünlü müzayede salonu Bukowski’de açık artırmayla satıldı.

Müzayedenin çok hararetli geçeceği önceden belli olmuştu.

Müzayede kataloğuna 116 ülkeden talep geldi. Binlerce kişi çok önceden gelip müzayede salonunda sergilenen 339 parça eşyayı inceledi. Hepsinin üzerine başlangıç fiyatı konmuştu. Eşyaların toplam değeri yaklaşık 200 bin euro tutuyordu.

Yönetmenin çalışma masasının yanında, buruşturduğu kağıtları attığı hasır sepet bile satılacaktı. Sepetin başlangıç fiyatı da 40 euro idi. Maddi olanakları sınırlı olanların, hiç değilse Bergman’ın bir anısına sahip olmayı istedikleri, çöp sepetinin başında dakikalarca beklemelerinden belli oluyordu. Sonunda müzayede günü geldi.

ÇÖP SEPETİ 1000 EURO
Olanaklarını zorlayarak bir Bergman anısına sahip olmak isteyenler, kurdukları hayallerle kaldı. Bukowski müzayede salonunda bugüne kadar görülmemiş bir artırma yarışı başladı. Çöp sepeti 1000 euroya satıldı.

Müzayedeye telefonla kimlerin katıldığı bilinmiyordu ve hala açıklanmadı, ancak fısıltı gazetesine göre Amerika’dan Hoolywood’un ünlü yönetmenleri Woody Allen ve Francis Ford Coppola da, Bergman’dan anıların peşindeydi.

Bergman’ın satranç takımı böylelikle 97 bin euroya alıcı buldu. Üstelik satranç takımında beyazların şahı da eksikti.

Bergman’ın yıllarca oyunlarını sahnelediği Kraliyet Dram Tiyatrosunun maketi, artırma yarışında satranç takımını da geçti.

Maketin fiyatı 100 bin euroya kadar çıktı. Maketi Bergman’a oyuncuları hediye etmişti. Bergman makette, tiyatronun balkonunda oturmaktaydı.

Eşyalardan en ilginci yatağının başucundaki komodinlerdi. Komodinlerden birinin üzerini Bergman not defteri gibi kullanmıştı.

Yönetmen gece uyanınca ya da sabah kalkınca gördüğü rüyaları unutmadan hemen komodinin üzerine mavi keçeli kalemle not etmişti.

”Korkuyorum, korkuyorum, korkuyorum” net şekilde okunuyordu. Ya da filmlerinin, tiyatro oyunlarının adları: ”Fanny ve Alexander”, ”Saraband” gibi…

Bergman’ın eserlerini önce rüyasında gördüğünün kanıtıydı adeta komodin. Komodin 3500 euroya satışa çıktı, 35 bin euroya satıldı.

EŞYALAR 18 MİLYON KRONA SATILDI
339 parça eşyadan o gün toplam 1 milyon 750 bin euro (18 milyon kron) elde edildi. Eşyaların kimlere satıldığı, nerelere gideceği bilinmiyor.

Bugünlerde de Farö adasındaki evi de Christies’de açık artırmayla satılacak. 500 bin euro değer biçilen evin açık artırmada kaça çıkacağını kimse tahmin edemiyor.

Bu duruma en çok üzülenler yıllarca Bergman’ın oyunlarında ve filmlerinde rol almış sanatçılar. Çocukları ise sessiz.

”Evim ve eşyalarımın satılıp elde edilen gelirin çocuklarım arasında paylaştırılmasını istiyorum. Bu isteğime duygusal tepki gösterilmesini, tartışılmasını istemiyorum.”

Büyük yönetmenin eşyaları vasiyette yer alan yukarıdaki ifade üzerine satıldı. Bu ifade de Bergman’ın vasiyetini de film ve tiyatro senaryoları gibi etraflıca düşünerek hazırladığını gösteriyor. Çünkü, çocuklarına kaldığı takdirde zaten yıpranmış olan eşyalar bir süre sonra çöp olacaktı.

Oysa Bergman hem çocuklar arasında paylaşım yüzünden hır gür çıkmasını önledi hem de onlara servet bırakarak büyüklüğünü bir kez daha gösterdi. (Ntvmsnbc)

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
İsveç, İsveç otelleri, İsveç Tur, İsveç Turları, Stockholm, Stockholm Gezileri, Stockholm Tur, Stockholm turları, Stockholm Turu, Stockholm'de gezilecek yerler,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları