Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

St.Petersburg Pulkovo Havalimanı’na Türk imzası

26 Aralık, 2013 | 10:21

pulkovo-havalimani-rusya Rusya’nın St.Petersburg şehrinde yer alan Pulkovo Havalimanı projesinde Türk firması Aspen Yapı ve Zemin A.Ş’de yer aldı.

Yıllık 11 milyon kişi kapasiteli Pulkovo Havalimanı, hem Rusya’nın hem de dünyanın en modern terminallerinden biri olarak işaret ediliyor. Aspen, özellikle Pulkovo Havaalanı’nın ana terminal binasının sıra dışı geometriye sahip ve binanın önemli öğelerinden olan giriş ve bagaj holü ile çatı altı asma tavanlarında, başarılı bir çalışma ortaya koyuyor.

Aspen Yapı ve Zemin A.Ş., bir çok global projesi paralelinde Rusya’nın gözde projelerinden biri olan Pulkovo Havalimanı’na da Türkiye’nin imzasını attı. Dinamik ve modern bir tasarımla hayata geçen Pulkovo Havalimanı, Aspen’in kaliteli ve yenilikçi ürünleriyle hem estetik olarak hem de güvenlik açısından yeni bir yapı ve çehre kazandı. St. Petersburg içinden geçen Neva nehri, köprüler ve Isakieyvski Kilisesi’nin üçgen dizaynından yola çıkılarak tasarlanan tavan sistemleriyle, hem kentin geleneksel dokusu korundu, hem de proje modern bir görünüme kavuştu.

Aspen Yapı ve Zemin A.Ş. Genel Müdürü Ertuğrul Gündoğdu Pulkovo Havalimanı projesine ilişkin, “Aspen olarak dünya çapındaki bir projeye daha imza atmaktan çok mutluyuz. Pulkovo Havalimanı projesi, hem bulunduğu kentin tarihsel dokusunu içerisinde barındırıyor hem de bölgenin gelişen teknoloji ve güncel sanat anlayışıyla örtüşen bir tasarımı içeriyor. Böylesi incelikli ve dünyaya açılan bir yapıda Aspen’in imzasının bulunması, Türk mühendisliğinin ve yapı uzmanlığının ne denli değerli olduğunun net bir kanıtıdır. Global ve ulusal çok sayıda havaalanı projesinde tercih edilmemiz de bu alandaki tecrübemizi işaret etmektedir”dedi.

St. Petersburg ve Pulkovo Havaalanı Rusya İçin Büyük Önem Taşıyor

St.Petersburg, Çarlık Rusyası’nın başkenti ve hala da Rusya’nın kültür başkenti olma konumunu sürdürüyor. Öte yandan, günden güne ekonomik olarak gelişen St. Petersburg’un bu gelişme kapsamında ulaşım ihtiyaçlarını da artıyor. Şehrin, güzelliğini, birikimini yansıtan bir havaalanına duyulan ihtiyaç kapsamında proje oluşturuldu. Bu güzel şehre gelip, giden misafirlerin ilk ve son izlenimleri açısından Pulkovo Havaalanı ayrı bir önem taşıyor.

Pulkovo Hem Yenileniyor Hem de Kapasitesini 17 Milyon Yolcuya Çıkarıyor

Proje kapsamında mevcut yapılarda yenileme yapılırken diğer yandan havaalanının kapasite artırımı için modern yapı ve alanlar inşaa ediliyor. Ana terminal binası, bu ana merkeze bağlanan ve karşılama binasının sıfırdan yapımı ile bir mimari anıt olan ve mevcut durumda kullanılan Pulkovo-1 terminalinin rekonstrüksiyonu yer alıyor. Ayrıca kara sahasında 4 yıldızlı otel, bir iş merkezi ve çok katlı otopark ile hava sahasında yer alan servis binaları yer alıyor. Apron ve altyapıların da yeniden tasarlanması ve inşaası da proje kapsamında bulunuyor.

Havaalanı kompleksi projesi, İçtaş İnşaat ve Astaldi firmalarının oluşturduğu bir konsorsiyumun ana müteahhitliğinde yürütülüyor. 11 milyon yolcu kapasitesine sahip olan Pulkovo, projenin tamamlanmasından sonra toplam 104,000 m2 yeni, rekonstrüksiyonu planlanan 38,000 m2’lik bir kapalı alan kapasitesiyle, yeni terminal kompleksi odağında senelik 17 milyon yolcuya konforlu bir hizmet verecek.

Proje Konsepti İngiliz Mimar Richard Grimshaw İmzasını Taşıyor

Uluslarası bir mimari yarışmayla seçilen ve ünlü İngiliz mimar Richard Grimshaw tarafından hazırlanan Pulkovo Havaalanı konsept projesinin adaptasyonu, yine bir İngiliz firması olan Ramboll tarafından yürütüldü. İnşaat sürecinin başlamasının ardından, İCA konsorsiyumu, proje partneri olarak, havaalanları ve Rusya konusunda ciddi bir tecrübeye sahip SFMM (Şahinbaş Fikirlier Mimarlık Müşavirlik) ile çalışmayı tercih etti. Firma yaklaşık 2,5 senedir projelendirme, müşavirlik çalışmalarını başarıyla yürütüyor.

 

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Aspen Yapı ve Zemin, Pulkovo Havaalanı Rusya, Pulkovo Havalimanı, Rusya, rusya haberleri, St. Petersburg, St. Petersburg Rusya, St. Petersburg Turu, St.Petersburg havaalanı, St.Petersburg Pulkovo Havalimanı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları