Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Spanair iflas bayrağını çekti

28 Ocak, 2012 | 10:57

İspanya’nın en büyük hava yolu şirketlerinden birtanesi olan Spanair yaşadığı mali krizden dolayı tüm uçuşlarını durdurdu.

Şirketten yapılan açıklamada, “Önümüzdeki aylar için finansal açıdan bir gelecek görülmediği ve bu yüzden tüm uçuşların askıya alınması için resmi başvurunun yapılacağı” belirtildi.

Şirketin yüzde 49’unu satın almak için masaya oturan Qatar Airways’ın Cuma günü son anda vazgeçmesiyle Spanair’in geleceği tehlikeye girmişti. Katarlı şirketin, 200 milyon euro devlet borcu bulunan Spanair’in borçlanmasında yasal açıdan oluşan bazı şüpheli durumlardan dolayı firmayı satın almaktan vazgeçtiği iddia ediliyor. Bu satışla Katar sermayesinin 150 milyon euro enjekte etmesini bekleyen şirkete bir darbe de Katalunya’dan geldi. Devlet desteğiyle Spanair’i bir süredir ayakta tutmaya çalışan Katalunya hükümeti, bugünden itibaren bu desteği keseceğini duyurdu.

Tüm bu gelişmeler üzerine uçuşları askıya alan Spanair, dün akşam saatlerine kadar normal devam eden yolcu alma işlemlerine son verdi. İnternet sitesinden bilet satışlarını durduran şirketin, yolcularını yerleştirmek için Vueling, Ryanair, Air Europa ve Easyjet gibi şirketlerle temasa geçtiği bildirildi. Şirketin en son uçağı dün TSİ 23.00’de indi. Bugün TSİ 00.30’da Barcelona’dan Valencia’ya kalkacak olan son uçak iptal edildi.

İspanya içerisinde Cumartesi itibariyle 91 ve Pazar günü ise 129 uçuşu bulunan Spanair’in bu kararından haftasonu 22 bin 771 yolcu etkilenecek. Piyasanın yüzde 22’sine hakim olan şirketin 600 milyon euro cirosu bulunuyordu. Ekonomik krizle birlikte sıkıntılar yaşamaya başlayan Spanair 2009 yılında 186 milyon ve 2010’da ise 115,72 milyon euro zarar etti.

1986 yılında kurulan şirket 1988’de uluslararası charter uçuşları yapmaya başlamıştı. Avrupa’nın 100 havaalanından İspanya’ya turist taşıyan Spanair 1997’de kıtalararası uçuşlara başladı. Mart 2002’de İskandinavyalı SAS grubuna katılan şirket, 2003’te Star Alliance üyesi oldu. 31 Ocak 2009’de Katalunya hükümeti, Barcelona Belediyesi ve birçok şirketin şemsiye kuruluşu olan Ieasa, Spanair’in yüzde 80.1’ini satın aldı. Şimdilerde Ieasa şirketin yüzde 85’ini kontrol ederken, SAS’ın yüzde 11 ve çalışanların yüzde 3.5 hissesi bulunuyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
İspanya, İspanya Ekıonomi, İspanya Hava Yolu, İspanya Havayolları, İspanya Havayolları İflas, İspanya Uçakları, Qatar Airways, Spanair, Spanair Haberleri, Spanair iflas, Spanair uçuşlarını durdurdu,
comment_type != "trackback" && $comment->comment_type != "pingback" && !ereg("", $comment->comment_content) && !ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Sadettin ILGIN
28 Ocak, 2012

Turkiye deki Charter sirketlerinin kulagina kupe olsun,miras yedi gibi calisan her sirket Spanair gibi olur.Gordugum kadari ile 5 buyuk charter sirketi ayni dudumda.

comment_type == "trackback" || $comment->comment_type == "pingback" || ereg("", $comment->comment_content) || ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Track & Pingback
Trackback and pingback from other blogger
Ocak 28th, 2012 at 23:33 Sadettin ILGIN mention something about this post....

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları