Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Sona gelinen 3. Havalimanı’nda büyük prova 15 Eylül’de!

11 Eylül, 2018 | 10:39

Sona gelinen 3. Havalimanı'nda büyük prova 15 Eylül'de!

İlk etabı 29 Ekim’deki tamamlanıp, açılışı yapıldığında dünyanın en büyüğü unvanını alacak olan İstanbul 3. Havalimanı’nda artık sona yaklaşıldı. 3. Havalimanı’nda sistemlerin test edilmesi amacıyla üniversite öğrencilerinin temsili yolcu olacağı üç büyük prova 15 Eylül’de başlayacak.

Açılışı yapıldığı 29 Ekim’de dünyanın en büyüğü unvanını alacak olan İstanbul 3. Havalimanı’nda sistemlerin test edilmesi için üniversite öğrencilerinin temsili yolcu olacağı üç büyük prova 15 Eylül’de başlayacak. Üç gün sürecek provada 5 bin öğrenci işlemleri deneyecek.

Açılışına kısa süre kalan İstanbul 3. Havalimanı’nda her şey 29 Ekim tarihine göre ayarlanıyor. Havalimanından ilk uçuş 31 Ekim günü saat 14.00’te Türk Hava Yolları tarafından İstanbul’dan Ankara’ya arasında gerçekleştirilecek.

Sona gelinen 3. Havalimanı’nda büyük prova 15 Eylül’de!

İstanbul’un 3. Havalimanı’nın inşaatının % 95’i tamamlanmış durumda. Terminal ve uçak körükleri küçük eksikler dışında yolcu operasyona hazır. Akşam gazetesinin haberine göre, Havalimanında ‘İşletmeye Hazırlık ve Havalimanı Transferi’ anlamına gelen ORAT (Operational Readiness and Airport Transfer) kapsamında 15 Eylül’den sonra üç büyük prova yapılacak.

15 Eylül tarihinde yapılacak ilk provada, çeşitli üniversitelerde okuyan 1000 öğrenci getirilerek yolcu gibi havalimanından giriş yapacak.

Öğrenciler gerçek yolcu gibi davranacak

Yolcular uçacakmış gibi terminalden girecek, check-in yaptırıp pasaport kontrolünden geçtikten sonra uçağa binilen son kontrol noktalarına kadar gelecek. 15 Eylül’ü izleyen günlerde aynı işlem bu kez 3 bin üniversite öğrencisiyle, son provada ise 5 bin öğrenciyle tekrarlanacak.

Her türlü detay düşünüldü

Üniversiteli öğrenciler uçak yolcusuymuş gibi hareket edecek, salonları kolaylıkla bulup bulmadıkları, mesafeleri ne kadar zamanda katettikleri, bagaj konveyörlerin düzgün çalışıp çalışmadığı, kısaca yolculara yönelik tim sistemler test edilecek. Diğer sahne provasında ise temsili yolcu olan üniversiteli gençler uçaktan indikten sonra geliş katında yine pasaport kontrolünden geçerek bu sefer ülkeye giriş yapacak, bagaj bantlarından bagajlarını alacak ve gümrük kontrolünden geçerek dışarıya çıkacak.

Apron ekipleri de eğitiliyor

İGA provanın tüm detaylarını planlarken, Devlet Hava Meydanları İşletmesi itfaiye ve apron ekiplerini eğitiyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
3. havalimanı, Açılış provası, İstanbul, THY, Yeni Havalimanı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları