Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Son Dakika: Yeni Başbakan Ahmet Davutoğlu

21 Ağustos, 2014 | 18:56

Ahmet Davutoğlu

Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, AKP MYK toplantısı sonrasında partinin yeni genel başkan adayı ve muhtemel başbakanı olarak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun ismini açıkladı.

Erdoğan şunları söyledi:

“Kararlarımızın ülkemiz, milletimiz ve tüm insanlık için hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye’nin en büyük siyasi hareketi olduğu için sadece bir partiyi ilgilendirmiyor. Türk siyasetinin ve ülke yönetiminin de geleceğini ilgilendiriyor. Hatta Ak Parti’deki gelişmeler tüm dünya kamuoyu tarafından yakından takip ediliyor. Sadece partimiz değil ülkemizin de geleceğini ilgilendiren konuda kuyumcu titizliğiyle çalışmalar yürüttük. Partimizi kurduğumuzda 14 Ağustos 2001’de bir açıklamamız vardı. AK Parti bütün işlerini istişareyle yapar. İstişareler neticesinde kararını alır uygulamaya koyar. Biz bugüne kadar bundan hiçbir zaman kaçınmadık, taviz vermedik. AK Parti grubunda, MYK’da, il başkanlığı toplantısında istişarelerimizde arkadaşlarımızın görüş ve önerilerini aldık.

Yeni Başbakan Ahmet Davutoğlu / Herkesin görüşünü aldık

En son partimizin MYK’sında da meseleyi ayrıntılarıyla ele aldık ve bir sonuca vardık. Şu parti ne dedi diğer parti ne dedi onlar adaylarını nasıl belirliyor bunlar bizi ilgilendirmiyor. Bizi sadece kendimiz ilgilendiriyor. Biz hiçbir partinin kendi içinde müracaat etmediği yollara müracaat ederek kararlarımızı alırız. Attığımız adım budur. Tüm birimlerimizle bu görüşmelerimizi yaptık. Bütün kardeşlerimizin düşüncelerini aldık ve geldiğimiz nokta bugün değerlendirildi.

Adayı açıklamadan önce burada birkaç hususu özellikle bizi gerek bu salonumuzda dinleyen veya ekranları başında izleyen milletime de aktarmak istiyorum. Biraz önce de ifade ettiğim gibi adayımızın belirlenmesinde gerçekten büyük bir zaman harcadık. Aldığımız her önemli kararda olduğu gibi bu kararda da sokaktaki vatandaşımızdan partimizdeki en üst kademeye kadar istişareler yaptık. Bu süreçte elbette çok sayıda isim öne çıktı. Bütün istişare kurullarında öne çıkan isimlerin her biri bizim için son derece değerli isimlerdir. Bu önemli görevi omuzlayabilecek arkadaşlarımızdır. Bu da son derece gurur vericidir. Kim var denildiğinde sağına soluna bakmadan ben varım diyebilecek nice arkadaşımızın olduğunu biliyoruz. Tam da tahmin ettiğimiz gibi bir değil iki değil çok sayıda arkadaşımız bu kutlu görev için önerildi. Süreci suhulet içinde, dostluk ve kardeşlik hukuku içinde belli bir noktaya getirdik.

Yeni Başbakan Ahmet Davutoğlu / Medyada kirli operasyonlar yapıldı

Bu hareketin birliği beraberliği her şeyin üstündedir. Partimizin içinde nifak fitne çıkması için çaba sarfedenler ellerini ovuşturanlar oldu. Çok kirli operasyonların medyada yapıldığına da şahit olduk. Partimizde çatlak oluşturmak için gayretleri de gördük. Partimiz bu operasyonların hiçbirine eyvallah dememiştir.

Hem genel başkan seçilen hem başbakanlık görevini üstlenen arkadaşımız önemli bir süreçten geçecek. Bu süreci dava şuuruyla en güzel şekilde geçireceklerine yürekten inanıyorum. Bu teşkilat genel başkanına sahip çıkacak, başarısı için her türlü fedakarlığı gösterecektir.

Yeni Başbakan Ahmet Davutoğlu / 3 dönem kuralı devam edecek

Elbette bir isim seçmemiz gerekiyordu. Futbol oynadığım zaman hocamız şunu söylerdi. Kadro 18 kişi ama sahaya çıkacak 11 kişi. 7 yedekten 3’ünü değerlendireceğim, tabi ki daha iyi olanı. Siyasetin de böyle bir yapısı var. Belli kriterler devreye girer. Siz bu kriterler üzerinden takımınızı oluşturursunuz. Siyasette bu kriterlerden ilki üzerinde hassasiyetle durduğumuz 3 dönem kuralıdır. 2001’de koyduğumuz bu kural bozulmadı, inanıyorum ki bundan sonra da bozulmayacak. Bu siyaseti bırak anlamına gelmiyor. Diyor ki sen 3 dönem görev yap, 1 dönem ara ver, sonra istiyorsan yine devam et. Çalışmak isteyene alan bol. Büyükelçi olan eski milletvekillerimiz var. Bir CHP, MHP bunu yapamıyor, buyurun yapın. Alınan neticeler ortada. Millet istemiyor. Bizim daha önce söylediklerimizi CHP’de muhalefet söylüyor.

Genel başkanlık ile başbakanlık makamının aynı arkadaşımız üzerinde toplanması kriterimiz de var. Çünkü güçlü bir başbakan başarılı olabilir. Güç dağılımını bölmeye kalkarsak başarıyı daha peşinen yok etmiş oluruz.

27 Ağustos’ta AK Parti’nin olağanüstü genel kuruluna, genel başkan adayı olarak girecek arkadaşımız Dışişleri Bakanımız Konya milletvekilimiz Ahmet Davutoğlu kardeşimdir.

AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı saat 17:30 sularında sona erdi. Genel Başkan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, AK Parti Genel Merkezi’nde basına kapalı düzenlenen toplantı yaklaşık 3 saat sürdü.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ahmet Davutoğlu, ahmet davutoğlu başbakan, ahmet davutoğlu son dakika, AKP, başbakan ahmet davutoğlu, Son dakika, son dakika ahmet davutoğlu, son dakika akp, yeni başbakan ahmet davutoğlu, yeni başbakan son dakika,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları