Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Sofya’daki Vitoşa Doğa Parkı’nı vatandaşlar temizliyor

05 Ekim, 2009 | 16:16

Vitoşa Doğa Parkı Bulgaristan’da çöp birikme işi, arazinin sahibinin yükümlülüğüdür. Milli parkların sahibi devlet olduğu için orman ve tarım arazilerinin temizlenmesi Çevre ve Sular Bakanlığı’nındır.

Doğa parkları söz konusu olduğunda sahiplik, ya özel olur, ya da belediye, devlet, manastır veya okullara ait olabilir. Orada sahipler, ormanın veya tarım arazisinin temizlenmesinden sorumlu oluyor. Ancak sıklıkla korunmuş bölgelerde poşet ve parçalanmış cam şişe görüyoruz, ki bunlar, yıllarla oradan hiç alınmıyor. Bu çirkin manzalar, güzel doğa güzellikleriyle karışarak yabancı turistlerin dikkantini çekiyor tabii ki. Sivil toplumun uyanmasıyla parkların temizlenmesi için yapılan gönüllü etkinliklerinin de başlatılmasına geçildi. İşte Vitoşa ve Rila dağları da bunun sayesinde bu sonbaharda temizlendi.
Bulgaristan Radyosu’na konuşan Vitoşa Doğa Parkı Müdürü Toma Belev, etkinlikle ilgili olarak şunları söyledi: “Girişim, “Bulgaristan’da Doğa Kalsın” koalisyonundan gönüllüler ve Jeleznitsa belediyesi tarafından başlatıldı. Temizleme girişimi sonucu Jeleznitsa köyü etrafında bulunan park kesimleri çöpten arındırılacak. Bunun fikri, doğanın güzelliğini korumaktır. Çöpleri çö depolarına kadar araçla götürüyoruz, gönüllülere plastik eldiven ve torbalar sağlıyoruz. Tek bir sözle Vitoşa dağının temizlenmesine katılmak isteyen herkese katkıda ve yardımda bulunuyoruz. Dağı seven insanlar, ormanların daha temiz olmasını kötü niyetli turistlerin izlerinin kalmamasını istiyor.”

“Sofya Bir Avrupa Başkentidir. Herkese Yer Var” projesi çerçevesinde de
girişime de engelli insanlar da katıldı. Jeleznitsa köyü sakinleri, önümüzdeki defa temizleme girişimine Sofya Büyük Belediyesi ve Çevre ve Sular bakanlığ’nın katılmasını umuyor. Aslında bu makamlar, bu bölgedeki çöplerin temizlenmesinden sorumludur.

Sapareva Banya belediyesi ve Dupnitsa şehrinden “Yeşil Doğacılar”, aynı zamanda Rila dağının ve daha doğrusu Yedi Rila Gölleri’nin bölgesinin temizlenmesini de düzenledi. Oraya kadar açılan teleferiğin açılması ardından yaz boyunca çok turist vardı. Sezonun sozunda teleferiği kulananların günlük sayısı 2000 kişi idi. Diğer milli parklarda olduğu gibi Rila parkında da “getiriyorsun – götürüyorsun” prensibi geçerli oluyor.

Bulgaristan Radyosu

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bulgaristan, Bulgaristan Balayı Turları, Bulgaristan Balayı, Bulgaristan Burgaz, Bulgaristan Eğlence, Bulgaristan Gece Hayatı, Bulgaristan otelleri, Bulgaristan tatil turları, Bulgaristan tatili, Bulgaristan turizm, Bulgaristan turizmi, Bulgaristan Turları, Bulgaristan’da balayı, Bulgaristan’da gidilecek yerler, Bulgaristan’da ne yapılır, Bulgaristan’da turizm, Sofya, Sofya Turları, Sofya'da gezilecek yerler, Sofya'da nerelere gidilir, Vitoşa Dağı, Vitoşa Doğa Parkı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları