Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Skellig Michael Adası İrlanda’yı ikiye böldü

23 Mart, 2016 | 10:28

Skellig Michael Adası İrlanda Yıldız Savaşları serisinin son filmi Güç Uyanıyor’un final sahnesinin çekildiği İrlanda’ya bağlı Skellig Michael Adası çevreciler ile turizmcileri birbirine düşürdü.

İrlanda Turizm Ofisi, gişe rekortmeni filmde Mark Hamill’in canlandırdığı Luke Skywalker karakterinin galaksinin ıssız bir köşesinde inzivaya çekildiği ada olarak lanse edilen Skellig Michael’ı ülkeye daha fazla turist çekmek için kullanma kararı aldı.

Hürriyet’ten Birce Bora’nın haberine göre; yapılan reklam kampanyaları da film sayesinde büyük bir üne kavuşan adaya oldukça geniş yer verildi, hatta bazı kampanyalarda ‘Yıldız Savaşları’ filminin logosu bile kullanıldı. Kampanyalar sonucunda dünyanın dört bir yanından filmin hayranları Skywalker’ın ‘yıllarını geçirdiği’ adayı yakından görmek için İrlanda’ya akın etmeye başladı.

Bunun üzerine adanın yakınlarındaki Portmagee kentindeki otel işletmecileri ve adaya ulaşımı sağlayan teknelerin sahipleri yıl içinde adanın ziyaret edilmesine izin verilen gün sayısının artırılması için kurumlara başvuruda bulundu.

Ancak adanın UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunduğuna dikkat çeken çevreciler, olası bir turist akınının Skellig Michael’ın doğal ve tarihi zenginliklerine büyük zarar vereceğini söyledi. Adada koruma altında olan kuş kolonilerinin ve ortaçağda keşişler tarafından kullanılmış barakaların bulunduğuna dikkat çeken çevreciler, İrlanda hükümetini ülkenin zenginliklerini turizm uğruna riske atmamaya davet etti.

İrlanda hükümeti ‘Güç Uyanıyor’ filminin çekimlerinin başlamasından yıllarca önce çevrecilerin Skellin Michael ile ilgili kaygılarına destek vermiş ve adaya ulaşımı önemli oranda kısıtlamıştı. Şu anda ada sadece mayıs ve ekim ayları arasında ziyaret edilebiliyor ve bir gün içinde adaya sadece 180 ziyaretçinin çıkmasına izin veriyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
İrlanda, Skellig Michael, Skellig Michael adası, Skellig Michael irlanda, Yıldız Savaşları, Yıldız Savaşları irlanda,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları