Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Siverek’te Yeni Asur dönemine ait 3 bin yıllık tapınak bulundu!

06 Ekim, 2018 | 14:15

Siverek'te Yeni Asur dönemine ait 3 bin yıllık tapınak bulundu!

Siverek’te Yeni Asur dönemine ait 3 bin yıllık tapınak bulundu. Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı Başbük Mahallesi’ndeki kazı çalışmalarında, yaklaşık 3 bin yıllık Yeni Asur dönemine ait tapınak ortaya çıkarıldı.

Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı Başbük Mahallesi’nde Yeni Asur dönemine ait yaklaşık 3 bin yıllık tapınak bulundu.

Siverek’te Yeni Asur dönemine ait 3 bin yıllık tapınak bulundu

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün izniyle bu sene, Şanlıurfa Müze Müdürlüğü başkanlığında uzmanlar Aziz Ergin ve Yusuf Koyuncu’nun katılımıyla Siverek ilçesindeki Başbük bölgesinde kazı çalışmaları başlatıldı.

Yoğun şekilde devam eden kazılarda, tespit edilen bir alanda Yeni Asur dönemine tarihlenen, ana kayaya kazılmış, oval bir girişe sahip merdivenlerle inilen bir tapınak yapısı ortaya çıkarıldı.

3 bin yıllık bir Sin Tapınağı olduğu düşünülüyor

3 bin yıllık bir Sin Tapınağı olduğu düşünülüyor

Şanlıurfa Müze Müdürü ve kazı başkanı Celal Uludağ, şehrin tarihi anlamda öneminin altını çizerek, Şanlıurfa’nın birçok noktasında tarihi değerlerin bulunduğunu belirtti.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün izinleri doğrultusunda bu yıl Şanlıurfa Müze Müdürlüğü Başkanlığı’nda, Göbeklitepe, Şanlıurfa Kalesi, Soğmatar Antik Kenti, Harbetsuvan ve Başbük Mahallesi’nde kazı çalışmaları yürüttüklerine dikkati çeken Celal Uludağ, “Arkeolojik anlamda çok zengin bir potansiyele sahip ilimizde, yürütülen kazılarla Şanlıurfa’da bulunan kültür varlıklarını ortaya çıkararak, bunları turizme kazandırmayı hedefliyoruz.” şeklinde konuştu.

“Türkiye’de Sin Tapınağı’nın tek örneği”

Celal Uludağ, Başbük Mahallesi’nde buldukları tapınağın Pagan inanışına ait olduğunu düşündüklerini belirterek, “Aslında bu mekan kaçak kazı sonucu ortaya çıktı. Kaçak kazı jandarma tarafından tespit edilmiş ve yetkililerce durdurulmuştu. Konu Şanlıurfa Müzesine intikal etti. Bu kapsamda gerekli izinlerin ardından uzmanlarımızca kazı yapıldı.

Yürütülen çalışmalarda bu mekanın aslında Yeni Asur dönemine ait bir Sin Tapınağı olduğu kanaatine varıldı. Duvardaki tüm resimlerin örnekleri alındı, çizimleri yapıldı ve bu sayede bilim dünyasına kazandırılmak üzere tamamlandı. Şu an alan kaçak kazılara maruz kalmaması için koruma altına alındı ve tescillendi.

Yaptığımız çalışmalarda bu tapınağın Yeni Asur dönemine tarihlenen yani günümüzden 3 bin yıl önceye dayanan bir Sin Mabedi olduğunu belirledik. Buradaki duvarlara ay, güneş ve yıldız tanrıları resmedilmiş durumda. Burası kutsal bir mekan ve bu kutsal mekan Türkiye’de tespit edilmiş Sin Tapınağı’nın tek örneği. Bu anlamda bizim için ve arkeoloji tarihi için çok önemli diye yorumlayabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Celal Uludağ, bölgedeki kazı çalışmalarının tamamlandığını belirterek, kentteki tarihi yapıları gün yüzüne çıkarmaya devam edeceklerini söyledi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Aziz Ergin, Başbük Mahallesi, Celal Uludağ, Göbeklitepe, Harbetsuvan, Şanlıurfa, Şanlıurfa Kalesi, Şanlıurfa Müze Müdürü, Sin Tapınağı, Siverek, Soğmatar Antik Kenti, Yeni Asur dönemi, Yusuf Koyuncu,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları