Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Siste sorun yaşayan Erzurum Havaalanı’na teknolojik çözüm

16 Şubat, 2018 | 10:09

Siste sorun yaşayan Erzurum Havaalanına teknolojik çözüm

Özellikle kış aylarında sis nedeniyle Erzurum Havalimanı’na iniş ve kalkış yapamayan uçaklar için uygulanacak yeni teknolojik sistem geliyor. Uygulanacak sistem ile yaşanan aksaklıkların ortadan kaldırılması ve hava trafiğinin rahatlaması hedefleniyor.

Kış aylarında sis nedeniyle Erzurum Havalimanı’na iniş ve kalkış yapamayan uçaklar için uygulanacak yeni teknolojik sistem geliyor. Yeni sistem ile yaşanan bu aksaklıkların ortadan kaldırılması ve hava trafiğinin rahatlaması hedefleniyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, kentteki havalimanında sis nedeniyle uçakların iniş ve kalkışında yaşanan sorunların giderilmesi için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile bir görüşme yaptığını ifade etti.

Sis sorunu yaşayan Erzurum’a teknolojik çözüm

Bakanlar düzeyinde yapılan bu görüşmenin olumlu şekilde sonuçlandığını belirten Recep Akdağ, Erzurum Havalimanı’nda kullanılan CAT 2 sisteminin CAT 3 seviyesine çıkarılacağı sözlerine ekledi.

Bakan Recep Akdağ, uygulamaya geçildikten sonra sis nedeniyle iniş ve kalkış yapamayan uçakların görüş mesafesinin artacağını açıklayarak, rötarların da en az düzeye indirileceğini belirtti.

Akdağ: Yeni sistem ile aksaklıklar ortadan kaldırılacak

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, yeni teknolojik sistemle ilgili olarak, “Erzurum Havalimanı’nda 20 Aralık 2016’da CAT 1’den CAT 2 sistemine geçilmişti. CAT 3 sistemine geçiş sürecinde ana pistte de gerekli iyileştirmelerin yapılması için çalışmalara hemen başlanacak. Bu sistem ile sisli havalarda dahi uçakların piste inmesi hedefleniyor. Erzurum’da kış aylarında sis nedeniyle görüş mesafesi oldukça düşüyor, aksama ve rötarlar yaşanmakta. Böyle olunca da kış turizmi ile birlikte ticari ve sosyal hayat olumsuz etkiliyordu. Yeni sistem ile aksaklıkların ortadan kaldırılması amaçlanıyor.” açıklamasında bulundu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, CAT 1'den CAT 2, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Erzurum Havaalanı'na teknolojik çözüm, Hava trafiği, Sis engeli, ulaştırma, Yeni teknolojik sistem,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları