Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Sinop’taki zengin Romalıların dinlenme merkezi gün yüzüne çıkarılıyor

19 Temmuz, 2018 | 17:59

Sinop'taki zengin Romalıların dinlenme merkezi gün yüzüne çıkarılıyor

Sinop’taki zengin Romalıların dinlenme merkezi gün yüzüne çıkarılıyor. Sinop’ta, 8 yıl önce başlatılan Balatlar Yapı Topluluğu kazısında ortaya çıkan hamam bölümünün, dönemin zengin Romalıları tarafından eğlence ve dinlenme merkezi olarak kullanıldığı düşünülüyor.

Sekiz yıl önce Sinop’ta, başlayan Balatlar kazı çalışmalarında ortaya çıkan hamam bölümünün, dönemin zengin Romalıları tarafından eğlence ve dinlenme merkezi olarak kullanıldığı tahmin ediliyor.

Şehirde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile 2010 senesinde başlatılan Balatlar Yapı Topluluğu kazısında ulaşılan bulgular, Helenistik, Roma ve Osmanlı dönemlerine ait önemli bilgiler sunuyor.

Sinop’taki zengin Romalıların dinlenme merkezi gün yüzüne çıkarılıyor

Bugüne kadar yapılan çalışmalar kapsamında Helenistik ve Roma dönemlerine ait olduğu tahmin edilen mezar odaları, heykel parçaları, kilise kalıntılarının yanı sıra hamam ile mozaikler bulundu.

Sinop Balat Yapı Topluluğu kazı çalışmaları sürüyor

Romalılar döneminde hamam ve eğlence merkezi

Helenistik döneminde yerleşim yeri, Romalılar döneminde hamam ve eğlence merkezi, Osmanlılar döneminde ise manastır olarak kullandığına dair bilgilere ulaşılan yapının, turizme kazandırılması için çalışmalar yürütülüyor.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi ve Balatlar Kilisesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Gülgün Köroğlu, yapının, sadece bir kiliseden ibaret olmadığını belirterek, “Ulaştığımız hamam bulguları ve mozaikler, dönemin zengin Romalılarına hitap ediyor. Burayı eğlence, dinlenme ve yıkanma mekanı olarak kullandıklarını söylemek mümkün.” dedi.

“Bu tarihin tam olarak gün yüzüne çıkarılması yıllar alabilir”

“Yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıkan tablodan, yapının 2 bin 300 yıllık tarihi geçmişe sahip olduğu anlaşılıyor. Bu tarihin tam olarak gün yüzüne çıkarılması yıllar alabilir.” şeklinde konuşan Gülgün Köroğlu, yapının yalnızca bir döneme değil, birden fazla döneme ışık tuttuğuna dikkati çekerek, özellikle Roma dönemine ait çok fazla bulguya rastlanıldığını belirtti.

Hamam bölümünün, dönemin zengin Romalıları tarafından eğlence merkezi olarak kullanıldı

Köroğlu, yapı içine, Hristiyanlığın serbest bırakılmasıyla kiliseler inşa edilmeye başlandığını ifade ederek, “Yapı alanına bir değil beş kilise inşa edilmiş. Bunlara dair bulgulara ulaşıldı.” dedi.

“Döşeme mozaikler, çok ilginç veriler sunuyor”

Gülgün Köroğlu, kiliselerin yanı sıra hamam ve mozaiklere ulaşıldığını dile getirerek, “Ulaştığımız hamam bulguları ve mozaikler, dönemin zengin Romalı vatandaşlarına hitap ediyor. Yapı o dönemde günümüzün alışveriş merkezleri gibi zengin Romalıların günlerinin epey bir bölümünü geçirdikleri bir yer.

Burayı eğlence, dinlenme ve yıkanma mekanı olarak kullandıklarını söylemek mümkün. Mesela son olarak bulduğumuz döşeme mozaikler, çok ilginç veriler sunuyor. Yapının kilise evresinde, hamam bölümünde mezarlıklar oluşmuş. Zengin Romalılar öldükten sonra mezarlarının üstü mozaik panolar ile kapatılmış. Kim için yapıldığı da üzerinde belirtiliyor.” şeklinde konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Balatlar Kilisesi Kazı Başkanı, Balatlar Yapı Topluluğu, Helenistik, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Prof. Dr. Gülgün Köroğlu, Roma, Romalılar, Sinop, Zengin Romalılar,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları