Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Sinop ada olacak

03 Mart, 2012 | 15:43

Sinop’u adaya dönüştürecekler.

Sinop Valisi Ahmet Cengiz, Sinop’u cazibe merkezi haline getirmek için adaya dönüştüreceklerini belirtti.

Sinop Valisi Ahmet Cengiz, ‘Kanal İstanbul Projesi’ne benzer bir proje ile Sinop’u ada haline getirmeyi planladıklarını söyledi.

Vali Cengiz, yaptığı açıklamada, Sinop tarihi yarımadasının yüzyıllar önce zaten bir ada olduğunu, denizin Selçuklular döneminde doldurulduğunu söyledi.

Turizm ve ulaşım açısından değerlendirilmek üzere açılacak bir kanal ile Sinop’u yeniden ada haline getirmeyi planladıklarını belirten Cengiz, ”Durumu tartışmaya açtık ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’na teklifte bulunup işin uzmanları ile teknik bir çalışma yapılmasını talep ettik. Önümüzdeki aylarda konuyu bilimsel olarak kamuoyuna sunacağız. Umarım proje gerçekleşir ve Sinop’un hayali gerçek olur” diye konuştu.

Sinop’un ada olmasıyla Sinopluların bir rüyasını gerçekleştireceklerini ifade eden Vali Cengiz, şunları söyledi:
”Sinop, 3 tarafı denizle çevrili olan bir yarımada üzerinde kurulu. Bazı tarihi kaynaklara göre bir ada olan eski Sinop kentinde, iki denizi birbirine bağlayan kanalın Selçuklular döneminde doldurulduğu ve Sinop’un bir ada kenti olmaktan çıktığı belirtiliyor. Kenti anakaraya bağlayan boğazın genişliği sadece 300 metre. Sinop’un ada haline gelmesinin iki önemli gerekçesi var. Birincisi Sinop’un turizmden beklentilerini karşılamak. İkincisi ise kuzeye bakan deniz ile güneye bakan deniz arasında dalga farkı var. Gemiler ve teknelerimiz güneye bakan limanda demirliyor. Kuzeye bakan denize geçmek istediklerinde 1 saate yakın zaman seyahat etmeleri gerekiyor. Halbuki bu açılacak kanal ile kısa sürede gemiler kuzey denizine geçebilecekler” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ahmet Cengiz, Erol Derici, Sinop, Sinop ada, Sinop ada olacak, Sinop ada oluyor, Sinop Turizm, Sinop Valisi, Sinop Valisi Ahmet Cengiz, Sinop yarımada,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları