Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

SineMardin Film Festivali başlıyor

21 Mayıs, 2012 | 12:55

SineMardin Film Festivali başlıyor.Tarihi dokusu ile filmlere ilham kaynağı olan Mardin’de SineMardin Film Festivali başlıyor.

Bu seneki teması ‘Sokak’ olan Türkiye’nin senaryo kimliği taşıyan tek film festivali SineMardin, 8-15 Haziran 2012 tarihleri arasında sineması olmayan kentte 7. kez sinemaseverlerle buluşacak.

Temel amacı Mardin’in sinemayla alakalı altyapısının ulusal ve uluslararası ölçekte tanıtılması ve genç sinemaya destek vermek olan SineMardin, bu sene kentte birçok ilke imza atacak. Teması ‘Sokak’ olan SineMardin, birçok ünlü yönetmenin ödüllü filmlerini Mardinli sinemaseverlerin beğenisine sunacak. Gezici Çocuk Filmleri ile Mardin ve ilçelerini gezerken, atölye ve seminer programlarıyla dolu dolu bir sinema şöleni gerçekleştirilecek.

8-15 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek 7. SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali’nin en büyük özelliği ise ilk kez yarışmalı iki bölümü Mardinli sinemaseverlerin beğenisine sunacak olması. ‘Kısa’ ve ‘Belgesel’ kategorilerinde yarışacak filmler yine Mardinli sinemaseverler tarafından oylanacak.

MARDİN ORTADOĞU’NUN FİLM PLATOSU OLACAK

Mardin Valisi Turhan Ayvaz, son yıllarda birçok yerli yabancı sinema ve dizilerin adeta platosu haline gelen Mardin’in, Ortadoğu’nun film platosu haline geleceğini söyledi. Haziran ayında başlayacak SineMardin Film Festivali’nin birçok sanatçıya ev sahipliği yapacağını ifade eden Ayvaz, “Mardin’i 5 yıl içerisinde 500 yıl öncesine ait bir şehir haline getirmek için çalışmalara başladık. Tarihi dönüşüm projesi tamamlandığı zaman Mardin’in bütün sokakları bir film platosu haline gelecek. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından ifade edilen Hollywood ve Bollywood gibi Mardin’i de ‘Mardinwood’ yapma projesi adım adım ilerliyor.” dedi.

Mardin’in artık festivaller şehri haline geldiğini belirten Vali Turhan Ayvaz, şunları dile getirdi: “Son 10 yılda 15 dizi film, 6 tane yerli ve yabancı sinema olmak birçok belgesele konu olan Mardin’in dünyanın birçok yapımcı film şirketlerinin dikkatini çekti. Hollywood’un ünlü film şirketleri ve yönetmenleri Mardin’de film çekmek için çalışmalar başlattı. En son Hindistan’dan Bollywood’un ünlü yıldızları Salman Khan ve Katrina Kaif’in başrolünü paylaştığı ‘Ek Tha Tiger (Bir Zamanlar Tiger)’ filminin aksiyon sahneleri Mardin’de çekildi. Artık Mardin hem Hollywood hem de Bollywood’un ünlü film yıldızlarına ve yönetmenlerinin bile dikkatini çekmeyi başardı. Sanırım önümüzdeki yıldan itibaren dünyanın birçok ülkesinden yönetmen ve film yıldızı Mardin’de sinema film çekmek için buraya kentte gelecek. Bu da gösteriyor ki Mardin dünyanın ilgi odağı oldu. Her geçen yıl turist sayısında artış yaşanıyor. 2011 yılında 1 milyon üzerinde turist geldi. 2012 yılında ise 1 milyon 250 bin yerli yabancı turist hedefliyoruz.”

7. SİNEMARDİN İLK UZUNLARA PERDE AÇIYOR

SineMardin, gösterim programında her yıl olduğu gibi genç sinemaya özel bir bölüm açıyor. İlk uzun metraj filmlerin gösterimlerinin yer alacağı bölümde, Tepenin Ardı (Emin Alper), Mar (Caner Erzincan), Ölü Bölgeden Fısıltılar (Fırat Çağrı Beyaz), Güzel Günler Göreceğiz (Hasan Tolga Pulat), İz-Reç (Tayfur Aydın), Semi (Refik Çakar), Bu Son Olsun (Orçun Benli), Anadilim Nerede (Veli Kahraman), Li Vir (Haco Cheko), Öngörüye Ağıt (Savaş Baykal), Ben Uçtum Sen Kaldın (Mizgin Müjde Arslan), Bir Varmış Bir Yokmuş (Kemal Uzun, Bülent İşbilen) ve Mikrofon (Ahmad Abdalla) yer alıyor. Gösterimler yönetmen ve oyuncuların katılımıyla gerçekleşecek.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
7.SineMardin Film Festivali, Film Festivali, Mardin, Mardin Haberleri, SineMardin, SineMardin Festivali, SineMardin Film Festivali, SineMardin Film Festivali başlıyor,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları