Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Silifke Kalesi’ndeki kazı çalışmaları tamamlandı

24 Ekim, 2012 | 11:42

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Mersin il Özel İdaresi tarafından sağlanan 265 bin TL ödenek ile yaklaşık iki aydır devam eden Silifke Kalesi’ndeki kazı çalışması tamamlandı.

Silifke Kalesi’nde tamamlanan kazı çalışmalarında ünlü gezgin Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde bahsedilen cami, yol ve değişik yaşam alanları gün ışığına çıkartıldı. 24 Ağustos 2012 tarihinde başlayan kazı çalışması Selçuk Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Boran’ın kazı başkanlığında ve yaklaşık 20 kişilik öğretim görevlisi tarafından yapıldı.

Tarihi kale içinde 12 bin metrekarelik alanın dörtte birinde yapılan kazı çalışması hakkında bilgi veren ve kazının son durumunu yorumlayan kazı başkanı Dr. Ali Boran, kale içinde bu yıl 3 bin metrekarelik alanda bir kazı yaptıklarını, kazının sonunda Osmanlı dönemine ait kent bulduklarını ve bu kentin içinde iki ve üç odalı evlere rastlandığını söyledi.

İki ay süren kazının sonunda bölge ve Türkiye turizmine önemli bulgular kazandırdığını belirten Kazı Başkanı Boran, “Milattan önce 4. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen kale, Romalıların yanı sıra Bizanslılar döneminde de kullanılmış ve tamir görmüştür. Seyyahlar ve bazı tarihi kaynaklar kaleyi daha geç dönemlerde Selçuklular, Karamanoğulları ve Osmanlıların kullandığını belirtse de bugüne kadar bu yönde somut bir ize rastlanmamıştı. Ancak bölgenin yapısı ve konumu dikkate alındığında burada bir Türk-İslam izinin bulunmamasının mümkün olamayacağını düşündük. Kazı çalışmalarını bu yönde sürdürmeye karar verdik. Tahminlerimizde de yanılmadık. Şu ana kadar da kalenin 3 bin metrekarelik bir alanının kazı çalışmasını tamamladık. Ünlü gezgin Evliya Çelebi, Seyahatnamesi’nde, 17. yüzyılda Silifke Kalesi’nin 23 burcu olduğu, içinde bir cami ve 60 ev bulunduğunu yönünde bilgilerin yer alınmasının üzerine yaptık çalışmalarımızı.” dedi.

Boran, “Bu yıl tüm İslam şehirleri için önemli olan merkezde caminin oluştuğu ve merkezden dağılan ticari mekanları, sokakları bulduk. Bu da Silifke Kalesi’nin Türk İslam dönemi için özellikle Karamanoğlu ve Osmanlı dönemindeki kullanımını göstermekte.”

“Silifke Kalesi’nin özellikle Osmanlı dönemindeki şehirleşme ve kentleşme açısından son derece önemli bir yere sahip olduğunu gösteren camiye paralel sokaklar ve sokakların da binleştiği evlerden müteşekkil olduğu ortaya çıkmıştır. Önümüzdeki dönemde caminin doğusu ve camiinin güneyinde kazılarımız devam edecektir. Bu yıl toplam 3 bin metrekarelik alan kazılmıştır. Önümüzdeki yıl hedefimiz ödenekler kapsamında 3 bin yada 4 bin metrekarelik bir alana yaymaktır. Yani 12 bin metrekarelik kazılması gereken alanın dörtte birini şuanda kazmış durumdayız. Önümüzdeki yıllarda kazı aşamasını tamamlamayı düşünüyoruz. Silifke Kalesi bölge ekonomisi, bölge turizmi ve ülke turizmi açısından son derece önemlidir. Şuanda bile her gün 200 -300 turist gelerek kaleyi ziyaret etmektedir. Bu ziyaretçilerin önemli bir kısmını da yabancı turistler oluşturmakta. Kazı sonrasında bölge turizmine ve ülke turizmine önemli bir katkı sağlayacağı aşikardır.” diye ifade etti.

Çalışmaları, bir kazı başkan yardımcısı ve 8 öğretim üyesi ile 12 öğrenciden oluşan heyetle tamamladıklarının altını çizen Boran, çalışmalar boyunca heyecanlandıklarını ve bu heyecanı da çeşitli toplantılar yaparak gerek Silifke’deki kurum müdürlerine gerekse halka anlattıklarını söyledi.

Boran, böylelikle turizm için önem taşıyan Silifke Kalesi’nin daha çok tanıtılmasına vesile olduklarını söyledi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
kazı, kazı çalışmaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Selçuk Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Boran, Silifke Kalesi, Silifke Kalesi kazı çalışmaları, Turizm Haberleri,
comment_type != "trackback" && $comment->comment_type != "pingback" && !ereg("", $comment->comment_content) && !ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
ALI KAYAOGLU
27 Ocak, 2014

GUZEL ILSERE ULKEMIZE O YOREDEKI HALKA GUZEL SEYLER KAZANDIRANDAN ALAH RAZI OLSUN YALNIZ ULASIM SORUNU COK GIDILMIYOR BIR TELEFERIK ICINDE RESTURANTLAR KAFETERYALAR CALISAN AS CALISTIRAN IS IMKANI DEMKTIR ASLINA UYGUN ISIKLANDIRLACAK ICNDE HOS NELODILERLE KAFA DINLENILECEK YER YAPILIRSA HOS OLUR SAYGILARIMLA

comment_type == "trackback" || $comment->comment_type == "pingback" || ereg("", $comment->comment_content) || ereg("", $comment->comment_content)) { ?>
Track & Pingback
Trackback and pingback from other blogger
Ocak 27th, 2014 at 21:46 ALI KAYAOGLU mention something about this post....

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları