Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Sikorsky ihaleyi kazanırsa, Alp Havacılık 2,3 milyar dolar kazanacak

06 Ekim, 2010 | 10:03

İçinde Skorsky’nin de bulunduğu dünyanın önde gelen havacılık şirketlerine ileri teknoloji kritik uçuş parçaları üreten Alp Havacılık, TSK’nın ihtiyaçları da dahil 123 Genel Maksat Helikopter ihalesinin sonucunu bekliyor.

İhaleyi Sikorsky’nin alması durumunda Alp Havacılık, 2,3 milyar dolarlık iş hacmine kavuşacak. Bu bağlamda bugün, Eskişehir’de bulunan Alp Havacılık tesislerinde ağırlanan basın mensuplarına tesisler gezdirilirken, ihale hakkında da brifing verildi.

İhaleye giren Sikorsky şirketi, Türkiye’ye Black Hawk model helikopterleri öneriyor. Sikorsky şirketi ihaleyi alması durumunda, Eskişehir merkezli Alp Havacılık da bu helikopterlerin dişli kutularını, rotor ve transmisyon sistemlerini, uçuş kumanda sistemlerini ve bazı yedek parçalarının üretimini yapacak. Yaklaşık 4 milyar dolar tutarındaki ihalenin kazananı Savunma Sanayi İcra Komitesi’nin Aralık ayında yapılması planlanan toplantısında belli olacak.

İhale öncesinde Alp Havacılık kapılarını basın mensuplarına açtı. Eskişehir’de görev yapan gazetecilerin yanı sıra İstanbul ve Ankara’dan gelen gazetecilere, Alp Havacılık Tesisleri gezdirilerek, tanıtıldı. Daha sonra da ABD merkezli Sikorsky şirketi görevlileri ve şirketin Türk ortağı Alp Havacılık yetkilileri, tesis içinde bir basın toplantısı düzenleyerek ihale hakkında açıklamalarda bulundular.

Basın toplantısında 2010 yılı ihracatlarının 50 milyon dolara çıkacağını belirten Alp Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Alpata, yaptıkları anlaşmalarla önümüzdeki 5 yıl içinde bu rakamı 350 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Alp Havacılık’ın Türk Savunma ve Havacılık Sanayi’nin örnek kuruluşu olarak gösterildiği ifade eden Alpata, “Bu önemli açılımları gerçekleştirmemizi sağlamada bize yardımcı olan Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

“Türk Silahlı Kuvvetleri de dahil ihtiyaçlarımızı karşılamada, Türk Genel Maksat Helikopter projesi kapsamında Sikorsky ile işbirliğimiz kritik önem taşıyor” diyen Aplata, Black Hawk helikopterlerinin iniş takımlarının detay üretim, montaj ve testlerinin de Türkiye’de gerçekleştirileceğini belirtti. Alpata ayrıca Transmisyon teknolojisi kapsamında ABD hükümetinden ihracat lisansını sadece kendilerinin aldığını açıkladı.

Genel maksat helikopter ihalesini kazanmaları durumunda, helikopterlerin tüm ana ve kuyruk kompozit pallerini ve gövdesini TAI’nin üreteceğini dile getiren Sikorsky Stratejik Ortaklıklar Başkan Yardımcısı Stephen Estill, “Aselsan en son teknolojileri içeren kokpiti geliştirip üretecek” dedi. Helikopterlerin bakım, tamir ve filo hizmetlerinin göz önüne alınmasıyla Türkiye’nin 8 milyar dolarlık gelir elde edeceğini kaydeden Estill, Genel maksat helikopter ihalesini kazanmaları durumunda, Türkiye’ye 1 milyar dolarlık sipariş vermeyi garanti ettiklerini sözlerine ekledi.

Bu arada 4 milyar dolar değerindeki genel maksat helikopter ihalesi için son ikiye ABD’li Sikorsky ile İtalyan Agusta Westland şirketleri kaldı. Türk savunma sanayinin 25 yılda 8 milyar dolar kazanacağını ve Blackhawk’ların Türkiye’de üretileceği sözünü veren Sikorsky şirketi görevlileri, Türkiye’yi 16 milyar dolarlık bir helikopter pazarının en büyük oyuncusu haline getireceğini vadediyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Alp Havacılık, Alp Havacılık İhale, Alp Havacılık İhalesi, Eskişehir Alp Havacılık, Sikorsky, Sikorsky Alp Havacılık, Sikorsky Haberleri, Turizm Gazetesi, Turizm Haberleri, Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk Silahlı Kuvvetleri Haberleri,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları