Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Sigeion Antik Kenti gün ışığına çıkıyor

12 Ocak, 2010 | 15:39

Sigeion Antik Kenti Çanakkale Kumkale beldesindeki “Sigeion Antik Kenti”nin bazı kısımlarının Alman Tübingen Üniversitesi arkeologları tarafından ortaya çıkarıldığı açıklandı.

Üniversiteden yapılan açıklamada bölgedeki kazı çalışmalarının çok önemli olduğu, Sigeion’un tarihte farklı kültürlerden insanların bir araya geldiği Karadeniz bölgesi ticaretinin en önemli kentlerinden biri olduğu belirtildi.

Çalışmaların sekteye uğramadan devam etmesi halinde Sigeion’un kutsal Athena mabedinin de ortaya çıkarılabileceği ifade edildi.

Sigeion’un, M.Ö. 700 ila 300 yılları arasında kurulu olduğu tahmin ediliyor.

Sigeion, Truva’nın 6 km güneybatısındaki Yenişehir köyü yakınında, sahilde yer alıyor. Liman kenti, MÖ 620’de Atina’nın kolonisi olarak kurulmuş. Kentin, nekropolünü de içeren kapsamlı yüzey araştırmasına 2005 yılında, Tubingen Üniversitesi’nden Thomas Schaefer yürütücülüğünde başlandı. Bulunan keramikler MÖ 7. yüzyıl ile 4. yüzyıl arasına tarihlendi.

Çalışma kapsamında jeomanyetizma gibi tekniklerden yararlanılmış ve birçok mezar steli parçası elde edildi. Sigeion, Atina Vergi Listeleri’nde yer almakta ve bazı Sigeion sikkelerinde baykuş simgesine rastlanmaktadır.

Sigeion’daki kazılara, 2008 yılında, altı farklı alanda başlandı. 2009’da ise Sigeion nekropolünde ve yerleşimin güneyindeki Subaşı Tepe’de (Spratt Platosu olarak bilinen alan) çalışma yapıldı. (CNN TÜRK)

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Kültür Haberleri, Kumkale Kazıları, Sigeion Antik Kenti, Sigeion Kazıları, Tübingen Üniversitesi, Turizm Haberleri,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları