Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Sıfır Atık uygulaması otellerde de zorunlu hale geliyor!

12 Kasım, 2018 | 15:27

Sıfır Atık uygulaması otellerde de zorunlu hale geliyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Sıfır Atık uygulamasına ilişkin yönetmelik taslağı görüşe açıldı. Sıfır Atık uygulaması otellerde de zorunlu hale geliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Sıfır Atık uygulamasına ilişkin yönetmelik taslağı görüşe sunuldu. Sıfır Atık uygulaması 4 ve 5 yıldızlı otellerde zorunlu hale geliyor.

Sıfır Atık uygulaması otellerde de zorunlu hale geliyor

Bakanlık tarafından hazırlanan Sıfır Atık uygulamasına yönelik taslak kapsamında 4 ve 5 yıldızlı otellere de Sıfır Atık Belgesi alma zorunluluğu getirilmesi planlanıyor.

Bakanlığın hazırladığı taslak kapsamında, Sıfır Atık Sistemi’nde kaynakların verimli kullanılmasının yanı sıra atık oluşumunun kaçınılmaz olması durumunda atıkların kaynağında ayrı biriktirilmesi, geçici depolama alanına taşınması ve geçici depolanması sırasında risk oluşturmayacak, çevre ve insan sağlığına zarar vermeyecek yöntemlerin kullanılması öngörülüyor.

Sıfır atık şartlarını taşıyan kurumlara gümüş, altın ve platin Sıfır Atık Belgesi verileceği öğrenildi.

4 ve 5 yıldızlı oteller için tarih 2019

Belediyeler olmak üzere 100’den fazla çalışanı olan iş yerleri, sanayi kuruluşları, AVM’ler, 4 ve 5 yıldızlı oteller ile 50 ve üzeri yatak kapasitesine sahip sağlık kuruluşları 2019 yılında Sıfır Atık Sistemi’ne geçecek ve Sıfır Atık Belgesi alma zorunluluğu getirilecek.

Bu arada 500 ile 1000 arası çalışanı bulunan kamu kurum ve kuruluşları, 100 ve daha az öğrencisi olan eğitim kurumları 100 ve daha az çalışanı olan iş yerleri, sanayi kuruluşları, hızlı yemek (fast food) işletmeleri, turizm işletme belgesine sahip yerler (restoranlar dahil) 2020’de sisteme dahil olacak ve Sıfır Atık Belgesi alacak. Belirtilen tarih öncesinde belge almak isteyenler ile diğer yerler ise talep etmeleri halinde Sıfır Atık Belgesi müracaatında bulunabilecek.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Çevre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Otellerde zorunlu, Sıfır Atık Belgesi, Sıfır Atık Sistemi, Sıfır Atık uygulaması,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları