Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Şifahiye Medresesi’nin kapısına kilit vuruldu

25 Eylül, 2010 | 11:25

Sivas tarihi Şifahiye Medresesi’nin restorasyon çalışmaları yeniden durdu. İşçiler, yüklenici firmadan maaşlarını alamadıkları için çalışma yapmazken, tarihi medresenin kapısına da kilit vuruldu.

1217 yılında Selçuklu Sultanı I. İzzeddin Keykavus tarafından yaptırılan Anadolu Selçuklu hastanelerinin en eskisi ve en büyük boyutlusu olduğu belirtilen Şifahiye Medresesi’nde başlatılan restorasyon çalışmaları tamamlanamıyor. 10 Aralık 2007 tarihinde onarım ihalesi yapılan ve 2009 yılında restorasyonu tamamlanması gereken Şifahiye Medresesi’nde çalışmalar yeniden durdu.

Bu kez, tarihi medresenin girişi ağaçtan kanatlı bir kapı ile kapatılarak üzerine de asma kilit takıldı. Yüklenici firmanın, yaşadığı ekonomik sıkıntılar nedeniyle personeline para vermediği ve bu nedenle medresede görev yapacak bekçi bile bulamadığı için tarihi medresenin kapısına kilit vurulduğu iddia edildi.

Ayrıca, restorasyon çalışmaları sırasında Şifahiye Medresesi içerisinde bulunan ve yaklaşık 800 yıllık taş eşiklerin kırılarak, aralarından elektrik kablosu geçirildiği iddialar arasında yer alıyor. Her taşında ayrı bir önem bulunan Şifahiye Medresesi’nde ‘bir duran bir başlayan onarım çalışmaları’nın ne zaman tamamlanacağı ise bilinmiyor.

ANADOLU SELÇUKLU TIP OKULU

Selçuklu Park içerisinde yer alan ve 1217 yılında Selçuklu Sultanı 1. İzzettin Keykavus tarafından yaptırılan tarihi Şifahiye Medresesi, Anadolu Selçuklu tıp okullarının ve hastanelerinin en eski, ayrıca en büyüklerinden olma özelliğini taşıyor. Bununla birlikte ailesi ile beraber 1. İzzettin Keykavus’un türbesinin de yer aldığı tarihi medrese taç kapı, cephesi, pencereleri ve ana eyvan cephesi iç içe geçmiş yıldız biçiminde eşsiz motiflerle kaplı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Selçuklu Sultanı I. İzzeddin Keykavus, Şifahiye Medresesi, Şifahiye Medresesi Restorasyon, Sivas Şifahiye Medresesi, Sivas Şifahiye Medresesi Restorasyon, Turizm Haberleri, Turizn Gazetesi,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları