Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Sidney ‘de yılbaşı ayrıcalıktır…

05 Aralık, 2013 | 15:32

Sidney Yeni Yil Kutlamaları

Sidneyde Noel Babalar Hiz Teknesinde Yeni yıla Sidney ‘de 30 derece sıcaklıkla girin

Yılbaşını herkesin aksine plajlarda geçirmenin tadını çıkarmak ister misiniz? O zaman Sidney muhteşem doğası ve plajlarıyla sizi bekliyor.

Avustralya kıtasında yer alan Sidney, Yeni Güney Galler eyaletinin başkentidir ve Avustralya ‘nın güney doğu kesiminde yer almaktadır.

Avustralya şehirlerinden en eski ve geniş yerleşime sahip olan Sidney 4 milyon nüfusa ve dünyanın en mükemmel liman ve plajlarına sahiptir.

Limanda şehri ikiye bölen Harbour Bridge bulunmaktadır. Kuzey kesimi güney kesime bağlayan şehirde, merkez limanın güneyinde yer almaktadır.

Sidney-Eski-Zamanlarda

Dünden bugüne Sidney

Sidney ‘de ilk koloni yerleşimi 1778  yılında başlamıştır. 10 yıl sonra, İngiliz kaptan James Cook ‘un önerisiyle İngiliz hapishanelerindeki tutuklular buraya transfer edilmişlerdir.

Kolonileşmenin ardından yerli halkı asimle etme yoluna girilmesiyle bilinen şehir şimdilerde ise tam bir kültür ve sanat şehri.

Avustralya ‘da yer yer hala geçmişteki gelenekleriyle yaşayan Aborjin köylerine rastlamanız mümkündür. Gelenekçi, doğada yaban yaşamı seçen Aborjinlerin yanı sıra, geleneklerini modernleştirerek yaşayan Aborjinlerde bulunmaktadır.

Geçmişinde, Aborjinler ile Avrupalı koloniler arasında olan sürtüşmeler günümüzde yerini barışa bırakmıştır. Koloniler, yeni nesillerle birlikte Avustralyalılaşmış ve Aborjin kültürüne sahip çıkmaya başlamışlardır.

Aborjinler

Sidney ‘in dışında bir çok Avustralya şehrinde izlerini görebileceğiniz Aborjinlerin kültürel sanat eserleri de bir çok sergide sergilenmektedir.

Aynı zamanda, kendi geleneklerinde Noel gibi kutlamalar olmayan Aborjinler, diğer bir çok Avrupa geleneği gibi Noel geleneğine de ayak uydurmayı başarmışlardır.

Yılın her günü olduğu gibi Noel ve yılbaşı günleri de, Sidney ‘in turistik yerlerinde ‘Didjeridoo’  isimli çalgılarını çalarak insanları neşelendiren Aborjinler, giydikleri geleneksel kıyafetleriyle de başta çocuklar olmak üzere bütün turistlerin ilgi odağı olurlar.

Sidney'de-Neol-Babalar

Sidney ‘de Noel

Noel ve yılbaşının ayrıcalık olduğu Sidney ‘in en güzel yanı sıcak havası kadar bu havanın tadını çıkarabileceğiniz bir çok alan olmasıdır. Sidney ‘de başta plajlar olmak üzere, parklar, bahçeler ve doğal ortamlar çoktur.

Uzun kum plajları ve rahat yaşam tarzı ile Sidney turistik bir şehirdir. Eğer Avustralyalılara ‘Alışveriş, mangal, havai fişek ve tatil size neyi hatırlatıryor?’ diye sorulursa cevap kesinlikle Noel ve yılbaşı olacaktır.

Noel-Babalar-Sidneyde-Plajda Uzun Noel tatili ve yılbaşının sıcak aylara denk gelmesi, Avustralyalıların gelenekselleşmiş plajda barbekü partilerine de renk katmakta. Tabi bu zamanlarda, yılbaşı ve Noel alışverişlerinde de Avustralya, müthiş indirimleriyle diğer bütün ülkelerden bir adım önde.

Sıcaklık, ‘Dünya ‘nın dibi’ olarak bilinen Avustralya ‘da, dünyanın diğer ülkelerinden biraz farklıdır. Ocak ayında kuzey yarım kürede insanlar karla boğuşurken, Avustralyalılar güneşin tadını çıkararak yaz eğlenceleri yaparlar.

Sörf sporunun çok yaygın olduğu Avustralya ‘da bir çok sörf plajı bulunmaktadır. Sidney ‘de bulunan bir çok sörf plajında, Noel zamanları sörf tahtaları üzerinde Noel babalar görme şansınızda vardır.

Sidney'de-Neol-Babalar-ve-Anneler-Plajda

Plajlarda geçen bir tatil

Plajlar dolup taşarken, plaj partileri, plaj oyunları, piknikler ve barbekü partileriyle, gün batana kadar güneşin tadı çıkarılır. Güneşin batmasıyla da son bulmayan eğlenceler, çoğunlukla sabaha kadar devam eder.

Dans, müzik, eğlence günün ilk ışıklarına kadar devam ederken, gençler yatakları yerine kumsalda uyumayı tercih ederler. Plajlar sabah akşam insanlarla dolup taşarken, bir çok su sporunun yapıldığı plajlarda, eğitmenler ve can kurtaranlar 7/24 iş başındadır.

Sidney-Town-Hall-Noel

Okulların da tatil olduğu bu dönem, tabiri caizse 7’den 70’e herkesin eğlenmek için bir şeyler bulabileceği özel bir zamandır. Sidney ‘in plajları kadar, parkları, bahçeleri, oyun alanları, akvaryumları ve hayvanat bahçeleri de dolup taşar.

Noel tatilinde her yer kapanırken, halkın büyük çoğunluğu tatile çıkar. Tatile çıkmak için parası olmayanlarsa Sidney ‘de yaşıyorlarsa üzülmelerine gerek kalmaz.

Şehrin merkezine çok yakın bir çok plaj olan  bu şehirde yaşamak bile tatil yapmak gibidir. 24 adet plaj olan Sidney ‘de ayrıca şehirden sadece bir iki saat uzaklaşarak muhteşem doğayla iç içe plajlara ulaşmak mümkündür.

Sidney-Noel-Zamani

Noel Babalar ve Anneler

Aralık ayından itibaren Noel kutlamaları başlayan Avustralya ‘da, Kasım ayından itibaren her yerde çam ağaçları dekorasyonları yapılmaya başlanır.

Alışveriş merkezleri dolup taşarken, çalışanlar Noel baba kıyafetleriyle hizmet ederler. Kilise koroları bağış toplamak amacıyla meydanlarda ve pazarlarda konser verirler ve konuşmalar yaparlar.

Avustralya ‘nın Noel Babaları kadar, Noel Anneleri de meşhurdur. Ayrıca Noel Baba gibi Noel Anneyi de Sidney ‘in her yerinde ve her saatte görmeniz mümkündür.

Sidney-bondi-ve-bronte 24 Aralık akşamı Noel günü için insanlar aileleriyle bir araya gelirler. Avustralyalılar bu günü tabi ki başta dünyaca ünlü plaj Bondi Beach olmak üzere herkes plajlarda geçirirler. Bondi Beach Noel günü 40 binden fazla insanı ağırlar. Noel Baba bikinili Avustralya güzelleri ile fotoğraf çekilir.

Bir başka Avustralya geleneği ise Sidney ‘in en büyük açık alanı Domain ‘de toplanarak Noel Baba ‘dan şeker ve gofret beklemektir. Günün sonuna doğruysa itfaiye erleri, Noel baba kıyafetleri ile çocuklara şeker dağıtırlar.

Sidney-Yilbasi-Havaifisek-Gosterileri

Dünya ‘nın en mükemmel yılbaşı gecesi

Yılbaşı günü Sidney, dünyanın en büyük havai fişek organizasyonu yapar. Her yıl ayrı bir tema seçilir ve tema Harbor Bridge ‘de önceden gösterilir.  Havai fişekler 65 kilometrelik kıyı şeridi boyunca görülür ve 16 ayrı noktadan ateşlenir.

The Rocks, Darling Harbor ve Circular Quay ‘den milyon dolarlara değer gösteriyi izleyenler, gösterinin sonunda birbirlerini öperler ve bu herkesle öpüşme ayini de Avustralyalıların en eski geleneğidir.

Sidneyde-kutlamalari-bekleyenler

Gösteriler için bekleyen milyonlar

Sidney coğrafi özellikleri dolayısıyla, Avrupa’nın kışı yaşadığı mevsimlerde en yoğun turist sezonunu geçirir. Sidney turlarının büyük ilgi gördüğü Noel ve Yılbaşı sezonu insanların mükemmel bir hava eşliğinde Avustralya hakkında bilgi edinebilmeleri için müthiş bir zamandır.

Noel ve yılbaşı zamanı dünyanın dört bir yanından turist akımına uğrayan Sidney, en yoğun dönemlerini bu zamanlarda yaşar. Havai fişek gösterilerinin olacağı yılbaşı gecesinden bir gün öncesinde insanlar gösterileri izleyecekleri en güzel mekanları seçerek orada konaklarlar.

Sydney-Opera-House

Yılbaşı günü sabahtan itibaren gösterinin izlenebileceği en güzel mekanlarda kuyruklar oluşurken, gösteriler sonrası eğlenceler ve partiler sabaha kadar sürer.

Sidney şehri gezilecek yerleri

Sidney ‘de yeni yıla girmek isteyenler vardır elbet. İşte Sidney tavsiyeleri;

Sidney Opera Binası (Sydney Opera House): Şehrin bu en ikonik binası, civarındaki cafe ve restoranlarla turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. Eğer şanslıysanız, içine girmek için para vermemeniz gereken etkinliklere Noel döneminde rastlayabilirsiniz.

Noel-baba-Koala

Taronga Hayvanat Bahçesi  (Taronga Zoo): Denizin kenarındaki bu hayvanat bahçesinde, kanguru, koala gibi bir çok bölgeye özgü hayvanı yakından tanıyabilirsiniz.

Featherdale Hayvanat Bahçesi (Featherdale Wildlife Park): Blue Mountains ‘e yakın olan bu hayvanat bahçesi, hayvanları doğal yaşamda tanıma imkanı veriyor.

Sidney Limanı (Sydney Harbour): Şehrin kurulmaya başlandığı, otantik ve güzel bir yerdir. Yük ve cruz gemilerinin kalktığı bu liman, dünyanın en büyük ve meşhur limanlarından biridir. Liman civarında bulunan cafe, bar ve restoranlar dışında Circular Quay ve Opera House da limana yürüyüş mesafesinde bulunmaktadır.

The Rocks: Sidney Limanındaki bölge Harbour Bridge ve Opera House manzaralı cafe, bar ve restoranlarıyla meşhurdur. Arnavut kaldırımlarında geçmişe ait kalıntılar bulabilir, Sidney ‘in kurulmaya başlandığı bu bölgede tarihi yeniden yaşayabilirsiniz.

Sidney-Kulesi

Sidney Kulesi (Sydney Tower): Sidney ‘e 360 derecelik bir bakış atabilirsiniz.

Darling Limanı (Darling Harbour): Yemek, alışveriş, akvaryum, müze ve monorail dahil bir çok turistik seçenek bulabileceğiniz bir yerdir.

Sidney Akvaryumu (Sydney Aqquarium): 145 metre derinliğindeki şefaf tünellerden geçerek, köpek balıkları  5 binden fazla balığı canlı izleyebilirsiniz.

Botanik Bahçesi (Botanical Garden): Şehrin merkezine çok yakın olmasına rağmen, dinlenebileceğiniz yemyeşil bir alan.

Sidney-The-Rocks Avustralya Ulusal Denizcilik Müzesi (Australian National Maritime Museum): Avustralya ve liman şehri Sidney ‘in denizcilik tarihinin önemli izlerini burada bulabilirsiniz.

Sidney Liman Köprüsü (Sydney Harbour Bridge): Sidney ‘in Kuzey ve Güney ilçelerini birbirine bağlayan köprü, yaya ve tren yoluna sahip olması dışında, iki bacağındaki müzeler ve köprü üzerine 24 saat tırmanış imkanı vermesiyle sadece turistlerin değil, herkesin ilgisini çekmekte.

Plajda-Noel-Baba-Sapkasi Çin Bahçesi (Chinese Garden): Şehrin merkezinde, Darling Harbour ‘un hemen yanında, huzurlu bir ortamda hem Avustralya hem Çin bitkilerini keşfedebilirsiniz.

Plajlar: Sidney’ de şehrin merkezinden kolayca ulaşabileceğiniz tam 24 adet plaj bulunmakta. Bunlar dışında bir iki saatlik araç, tren ya da  feribot yolculuğuyşa rahatlıkla ulaşabileceğiniz doğayla iç içe plajlar da bulunmaktadır.

Bondi Plajı (Bondi Beach): Sidney ve Avustralya ‘nın en meşhur plajı Bondi aynı zamanda, Sidney ‘deki bir çok plaj gibi sörf yapma ve öğrenme fırsatı vermektedir.

Three-Sisters-Blue-Mountains

Mavi Dağlar (Blue Mountains): Üç Kız Kardeş (Three Sisters) isimli değişik doğal yapının da yer aldığı Mavi Dağlar, mükemmel bir doğa yürüyüşü imkanı vermektedir.

Sidney ‘e nasıl gidiliyor? Sidney uçakla kaç saat?

Maalesef tek uçuşla gidemeyeceğiniz Sidney ‘e, Dubai, Abu Dhabi, Singapur, Kore ve ya Çin üzerinden aktarma yapılmaktadır. İstanbul üzerinden gidebileceğiniz Sidney, yaklaşık 20 saat sürer.

Sidney ‘e ulaşmak zor belki ama Sidney ‘de ulaşım çok kolay. Şehrin her yerine rahatlıkla gidebileceğiniz uzun tren hatları, hava alanlarından şehrin her yerine rahat ve ucuz bir şekilde ulaşmanızı sağlar. Düz bir şehir olan Sidney ‘de gezmek için, araba ve taksiye ihtiyaç yok denecek kadar azdır.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Avustralya Güzelleri, Avustralya hakkında bilgi, Avustralya Hava Durumu, Avustralya Kıtası, Avustralya limanları, Avustralya Şehirleri, Avustralya Sidney, Avustralya Turları, Sidney Coğrafi Özellikleri, Sidney Gezi, Sidney Köprüsü, Sidney Opera Binası, Sidney Şehri, Sidney Tur, Sidney Uçakla Kaç Saat?, Sidney'e Nasıl Gidiliyor?,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları