Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Side’de tapınaklar bölgesinde restorasyon çalışması başladı

29 Nisan, 2013 | 10:08

Side'de tapınaklar bölgesinde restorasyon çalışması başladı Dünyaca ünlü Antalya Side’de tapınaklar bölgesinde tarihi eserler restore ediliyor.

Bakanlığın tahsis ettiği tapınaklar bölgesini ayağa kaldırma çalışmaları Güney Bazilikası’nda başladı.

Tapınaklar bölgesinde ilk restorasyon çalışması, Side Antik Kent’te Athena ve Apollon Tapınağı’nın bulunduğu kutsal alan içinde bulunan Güney Bazilikası’nda (Erken Hristiyan ve Ortaçağ mimarilerinde, yan geçitleri bulunan yan nef, galerili veya galerisiz kilise) başladı. Güney Bazilikası’nın M.S. 5. yüzyılda inşa edildiği belirtiyor.

Bazilikanın restorasyon ve ayağa kaldırma çalışmalarını, Sayka İnşaat Mimarlık Mühendislik Müşavirlik Ticaret Limited Şirketi’nin yapacağı bildirildi. Restorasyon ve ayağa kaldırma çalışmalarının Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ve Side Kazı Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Alanyalı gözetiminde yapılacağı belirtildi.

Side Belediye Başkanı Abdulkadir Uçar, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, içinde Athena ve Türk turizminin sembolü olan Apollon Tapınağı’nın da bulunduğu tapınaklar bölgesinin restorasyon, ayağa kaldırma ve korunması için tahsisin belediyelerine yapıldığını söyledi. Side’nin tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkma ve gelecek nesillere emanet edilmesi için tapınaklar bölgesinde bulunan ayağa kaldırma çalışmalarına başladıklarını belirten Uçar, hedeflerinin bölgedeki eserleri kısa sürede ayağa kaldırarak koruma altına alacaklarını kaydetti.

Uçar, “Side’de tarihi eserler, bir bir gün yüzüne çıkartılarak tarih gün yüzüne çıkıyor. Geçen yıl Tüke Tapınağı’nı ayağa kaldırarak 2 bin yıllık tarihi ve kültür mirasının gün yüzüne çıkmasına öncü olduk. Bakanlığın tahsis ettiği tapınaklar bölgesini ayağa kaldırma çalışmaları Güney Bazilikası’nda başladı. Kültürel mirasıma sahip çıkıyoruz. Amacımız, Side’yi kültür turizminde dünyada marka yapma ve geçmişten emanet aldığımız bu mirası gözümüz gibi korumak.” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Abdülkadir Uçar, Apollon Tapınağı, Athena Tapınağı, Güney Bazilikası, Kültür ve Turizm Bakanlığ, Side, Side Antik Kent, Side Belediye Başkanı, Side Belediye Başkanı Abdulkadir Uçar, Side Haberleri, Side tapınaklar bölgesi, Side tapınaklar bölgesi restorasyon, Side turist, side turizm, Tüke Tapınağı,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları