Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Side’de tapınaklar bölgesinde restorasyon çalışması başladı

29 Nisan, 2013 | 10:08

Side'de tapınaklar bölgesinde restorasyon çalışması başladı Dünyaca ünlü Antalya Side’de tapınaklar bölgesinde tarihi eserler restore ediliyor.

Bakanlığın tahsis ettiği tapınaklar bölgesini ayağa kaldırma çalışmaları Güney Bazilikası’nda başladı.

Tapınaklar bölgesinde ilk restorasyon çalışması, Side Antik Kent’te Athena ve Apollon Tapınağı’nın bulunduğu kutsal alan içinde bulunan Güney Bazilikası’nda (Erken Hristiyan ve Ortaçağ mimarilerinde, yan geçitleri bulunan yan nef, galerili veya galerisiz kilise) başladı. Güney Bazilikası’nın M.S. 5. yüzyılda inşa edildiği belirtiyor.

Bazilikanın restorasyon ve ayağa kaldırma çalışmalarını, Sayka İnşaat Mimarlık Mühendislik Müşavirlik Ticaret Limited Şirketi’nin yapacağı bildirildi. Restorasyon ve ayağa kaldırma çalışmalarının Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ve Side Kazı Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Alanyalı gözetiminde yapılacağı belirtildi.

Side Belediye Başkanı Abdulkadir Uçar, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın, içinde Athena ve Türk turizminin sembolü olan Apollon Tapınağı’nın da bulunduğu tapınaklar bölgesinin restorasyon, ayağa kaldırma ve korunması için tahsisin belediyelerine yapıldığını söyledi. Side’nin tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkma ve gelecek nesillere emanet edilmesi için tapınaklar bölgesinde bulunan ayağa kaldırma çalışmalarına başladıklarını belirten Uçar, hedeflerinin bölgedeki eserleri kısa sürede ayağa kaldırarak koruma altına alacaklarını kaydetti.

Uçar, “Side’de tarihi eserler, bir bir gün yüzüne çıkartılarak tarih gün yüzüne çıkıyor. Geçen yıl Tüke Tapınağı’nı ayağa kaldırarak 2 bin yıllık tarihi ve kültür mirasının gün yüzüne çıkmasına öncü olduk. Bakanlığın tahsis ettiği tapınaklar bölgesini ayağa kaldırma çalışmaları Güney Bazilikası’nda başladı. Kültürel mirasıma sahip çıkıyoruz. Amacımız, Side’yi kültür turizminde dünyada marka yapma ve geçmişten emanet aldığımız bu mirası gözümüz gibi korumak.” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Abdülkadir Uçar, Apollon Tapınağı, Athena Tapınağı, Güney Bazilikası, Kültür ve Turizm Bakanlığ, Side, Side Antik Kent, Side Belediye Başkanı, Side Belediye Başkanı Abdulkadir Uçar, Side Haberleri, Side tapınaklar bölgesi, Side tapınaklar bölgesi restorasyon, Side turist, side turizm, Tüke Tapınağı,
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları