Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Side Müzesi bir yıl içinde 76 eser onardı

16 Ocak, 2013 | 11:44

Side Müzesi bir yıl içinde 76 eser onardı Antalya Side Müzesi’nde bir yıl içinde 76 tarihi eser restore edildi.

Restore edilen eserler müze olarak kullanılan tarihi Roma Hamamı içinde sergileniyor. Türkiye’de müzeler içinde tek restore ve konservasyon çalışması yapılan yer Side Müzesi. Müzede 3 içinde de 12 bine yakın tarihi sikkenin konservasyonunun yapıldığı, yapılan modern dolaplarda teşhirine başlanıldığı ifade edildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Efes’ten sonra Türkiye’de ikinci kazı yapılan yerin Side Antik Kent olduğunu ve tarihi ören yerinde kazı çalışmalarının 66 yıldır sürdüğünü söyledi. Side Müzesi ve Side Antik Antik Tiyatro’yu 164 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini belirten Arıcı, Side Müzesi’nin tarihi eserleri onarma ve konservasyon çalışmalarına destek olduklarını kaydetti.

Side’de ilk kazı çalışmasının 1947 yılında Ordinasyüs Prof.Dr. Arif Müfid Mansel’le başladığını ve 4 yıldır da Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ve Side Kazı Başkanı olan Doç.Dr. Hüseyin Alanyalı ile sürdüğünü söyleyen Arıcı, Doç.Dr. Hüseyin-Feriştah Alanyalı çiftinin bir yıl içinde Ticaret Agorası içinde bulunan Tüke Tapınağı’nı bir içinde ayağa kaldırarak kültür turizmine kazandırılmasının takdire şayan çalışma olduğunu ifade etti. Arıcı, “Side’de tarihi eserleri kaldırma çalışmalarını takdir ediyoruz. Side Müzesi tarihi eser onarmada başarılı çalışma yaptı. Yapmaya da ediyor.” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Antalya, Antalya Side Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Side Müzesi, Side Müzesi eser, Side Müzesi eserler restore, Side Müzesi eserleri, Side Müzesi restore,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları