Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Side kazılarında milattan önce 5. yüzyıla ait seramik parçaları bulundu

15 Eylül, 2011 | 13:48

Side Antik Kent kazılarında milattan önce 5. yüzyıl sonu ile milattan sonra 4. yüzyıl başlarına ait ait seramik parçaları bulundu.

Side Antik Kent kazılarında milattan önce 5. yüzyıl sonu ile milattan sonra 4. yüzyıl başlarına ait ait seramik parçaları bulundu.Arkeologlar, Geç Klasik-Erken Helenistik döneme ait seramik parçalarının Side tarihi ile ilgili bilinen bilgileri değiştirebileceğini belirtti.

Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Side Kazı Başkanı Doç.Dr. Hüseyin Alanyalı, antik kentte 30 Haziran’da başlayan kazı çalışmalarının 18 Eylül’de sona ereceğini söyledi. Bu sene kazı çalışmalarını 70 kişilik bir ekiple yapıldığını belirten Hüseyin Alanyalı, Anadolu Üniversitesi’nin Side’ye bir arkeolog görevlendirmesi ile birlikte antik şehir içinde yılın 12 ayı çalışma yapılacağını kaydetti.

Alanyalı, bu yıl Side otoparkının kuzey doğusunda bir hamamın oturma birimlerinde yaptıkları kazı çalışmasında antik kentle ilgili bilinen bilgilerin yenilenmesini sağlayacak seramik parçaları bulduklarını ifade etti.

Hamamın oturma birimlerinde yaptıkları kazı sonucunda açığa çıkarılan hamam kompleksi ile oturma birimlerinin bir kısmının milattan sonra 7’nci yüzyılda kullanımına son verildiğini belirten Alanyalı, “Bazı mekânlarda bulunan milattan sonra 13’ncü yüzyıla ait seramik parçaları, buraların Ortaçağ’ın içlerine kadar kullanıldığını ortaya koyuyor. Bu durum bölgenin Selçuklular döneminde yerleşim amaçlı olarak kullanılmış olabileceğine göstermekte. Atina yapımı olan seramik parçaları, Side’nin geçmiş dönemlerde deniz ticaretinde ne kadar önemli bir şehir olduğuna işaret ediyor.” diye konuştu.

Bölgede yapılan kazılarda milattan önce 5’nci yüzyıl ve milattan sonra 13’ncü yüzyıl arası döneme ışık tutacak buluntu ve bilgilere ulaşılmasının sevinci içinde olduklarını vurgulayan Alanyalı, seramik uzmanı olan Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Alptekin Oransay ve Sorbonne Üniversitesi’nde doktora çalışması yapan Dilek Şen Yıldırım’ın kazıda bulunan parçaların üzerinde titizlikle çalıştığını kaydetti.

Seramik uzmanı Yrd. Doç.Dr. Alptekin Oransoy ise kazı çalışmasında buldukları seramik parçalarının milattan önce 5. yüzyıla ait olduğunu söyledi. Bulunan seramik parçalarının milattan önce 5’nci yüzyıl sonu ile milattan sonra 4. yüzyılı başına ait olduğunu belirten Oransoy, Atina yapımı siyah astarlı seramik parçalarının Geç Klasik-Erken Helenistik dönemi kapsadığını kaydetti.

Oransoy, “Seramiklerin milattan önce 5’nci yüzyıla ait olduğunun ortaya çıkması bizim için çok önemli. Side’nin tarihinin çok çok eskilere gittiğini söylüyorduk. Fakat elimizde bilgi ve buluntu yoktu. Bulunan seramik parçaları ile bugün kesin olarak milattan önce 5. yüzyılda yerleşimin olduğunu söyleyebiliyoruz.” diye konuştu.

Side Antik Kent kazıları 300  yıl daha sürebilir

Side Kazı Başkanı Doç.Dr. Hüseyin Alanyalı da Side Antik Kent’te kazı çalışmalarının 300 yılda ancak bitirilebileceğini söyledi. Side’de ilk kazı çalışmasının 1947 yılında Ordinayüs Prof. Dr. Arif Müfid Mansel tarafından yapıldığı bilgisini veren Alanyalı, 1960’lardan sonra bölgede kazı çalışması yapılmadığı için hali hazırda yüzde 5’lik kısmında çalışma yapıldığını kaydetti. Antik şehrin yüzde 50’sinin yerleşim alanı içinde olduğunu belirten Alanyalı, yerleşim alanı dışında da toplamda antik şehrin yüzde 95’nin toprak altında olduğu için kazı çalışması yapılmasını beklediğini ifade etti.

Alanyalı, sözlerini şöyle tamamladı: “Side Antik Kent kazıları 300 yıl daha sürebilir. Antik kenttin önemli bir bölümü toprak altında. Restorasyon ve konservasyon çalışması ise 3 asırlık süreyi daha da yukarı çekebilir.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Doç. Dr. Hüseyin Alanyalı, Helenistik Dönem, Side, Side Antik Kent, Side Antik Kent Kazıları, Side Kazı Başkanı, Side Kazıları, Side Kazıları 2011, Side Kazısı, Side Tarihi, Side Tarihi Yerler,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları