Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Side dalma turizminde de öncü olmayı hedefliyor

06 Aralık, 2011 | 17:51

Deniz, kum, güneş, kültür, tarih ve arkeoloji turizmde söz sahibi olan dünyaca ünlü turizm beldesi Side, dalış turizminde de söz sahibi olmak istiyor.

Antalya Side açıklarında 2011 turizm sezonunda 3 bin 500 yabancı turist dalış yaptı. Side, Türkiye’de dalış turizminde Muğla Bodrum, Marmaris ve Fethiye ilçesi ile Kaş’tan sonra beşinci sırada yer alıyor. Dalış turizminde dünyada lider ülke ise Mısır. Mısır’ı ikinci sırada Avustralya takip ediyor. Dalış okullarının 2012 Antalya hedefi 20 bin dalış tutkununa dalış yaptırmak olduğu belirtiliyor.

Side Silver Diving School sahibi ve milli dalgıç Ahmet Gülaydın, Side’yi dalma turizminde Antalya’da Kaş’tan sonra ikinci merkez haline getirmek istediklerini söyledi. Her yıl kış aylarında 100 bine yakın su sporları ve dalma tutkunun Mısır’a gittiğini belirten Gülaydın, Mısır’ın dalma turizminde dünyada lider ülke konumunda olduğunu kaydetti. Side Limanı’nın 2 yıl önce de çok önemli deniz ticareti merkezi olduğunu belirten Gülaydın, bölgenin dalış turizmine çok elverişli olduğunu söyledi. Bölgede dalma turizmin yaygınlaşması için 3 yıl önce eski bir sahil güvenlik botunun batırıldığını hatırlatan Gülaydın, dalış turizmini hareketlendirmek için sezon öncesi eski uçağında batıracağını kaydetti.

Dalış turizminde Avustralya ve Mısır’ın yıllık 16 milyon dolar gelir elde ettiğine dikkat çeken Gülaydın, buna bağlı olarak Avustralya’nın her sezon öncesi bir uçak batırdığını söyledi. Gülaydın, “Antalya’ya yıllık dalış turizmi için 18 bin turist geliyor. Bunun büyük çoğunluğunu Kaş oluşturuyor. Side’ye 3 bin 500 kişi geldi. Dalış turizminde Mısır, Avustralya, Meksika, Singapur ve Tayland‘a göre çok geriyiz. Müşteri çoğunluğunu Alman, Hollanda, İngiliz, Norveç, İsveç, İsviçre ve Ruslar oluşturuyor. Son yıllarda Rusların dalış turizmine karşı ilgisi çok fazla. Bir yerde batık yani yapay resesif varsa orada canlılık vardır.” diye konuştu.

Rus Mobaly Turizm Seyahat Acentesi Genel Müdürü Andrey Baranov, kış sezonunda 50 bin Rus dalma tutkunun Mısır’a gittiğini söyledi. 2011 yılında Moskova ve St. Petersburg’dan Mısır’a turizm seyahat acentelerinin 20 bin kişiyi gönderdiklerini belirten Baranov, Türkiye’de dalış turizmi için gelen sayının ise bin 400 olduğunu kaydetti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Antalya Sİde, Antalya Side turizm, Arkeoloji, Deniz, güneş, kültür, kum, Side, Side dalma turizmi, Side Silver Diving School, Side spor turizmi, side turizm, tarih,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları