Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Side Belediyesi, kültür turizmi için 5 kent müzesi kuruyor

26 Aralık, 2011 | 10:07

Antalya’nın Side Belediyesi, kültür ve arkeoloji turizmini yaygınlaştırmak için 5 kent müzesi kuracak.

Belediye Başkanı Abdulkadir Uçar, yaptığı açıklamada turizm beldesinde kuracakları kent müzesi çalışmalarına başladıklarını söyledi. Kent müzesi kurulacak tarihi yerlerin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belediyeye tahsisinin yapıldığını belirten Uçar, yeni yapılan belediye hizmet binasının belirli alanının kültür turizmine hizmet edeceğini ifade etti.

Side’nin arkeolojik zenginliği bakımından dünyanın sayılı antik kentlerinden biri olduğunu belirten Uçar, Osmanlı döneminden kalma 96 cumbalı evi restore ettirerek, 117 yıllık sivil mimari örnekleri koruma altına aldıklarını kaydetti. Kuracakları kent müzesinin birinin de Side Öğretmenevi lokalinde olacağını belirten Uçar, öğretmenevi lokalinin yer tahsisini İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden aldıklarını söyledi.

Uçar, kent müzesi çalışmaları ile ilgili şunları söyledi: “Kent müzesi ile Side’yi dünyada kültür, tarih ve arkeoloji turizminde marka yapacağız. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile Side’de kültür ve arkeoloji turizminin yaygınlaşması için 5 kent müzesi kuracağız. Kent müzesi kurulması çalışması ile ilgili yetkili kurumlardan tahsisleri yaptık. Bilindiği üzere kent müzeleri bir şehrin markası ve tarihe açılan kapısı. Dünya kültür turizminde marka olan şehirlerin hepsinin de çok sayıda kent müzesi var. Side’ye 5 değil, 50 kent müzesi yapılsa az gelir.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Side Belediyesi, Side Belediyesi kent müzesi, Side Belediyesi Kültür turizmi, side kent müzeleri, Side kültür turizmi, side müze, side turizm, Turizm Haberleri,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları