Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Side Antik Kent’te yaz dönemi kazı çalışmaları sona erdi

21 Eylül, 2011 | 10:45

Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji ve Side Kazı Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Alanyalı, 30 Haziran’da başladıkları kazı çalışmalarının 20 Eylül’de sona erdiğini söyledi.

Anadolu Üniversitesi’nin Side Antik Kent kazıları için bir arkeolog görevlendirdiğini belirten Alanyalı, bölgede 12 ay çalışma yapılacağını kaydetti. 2011 yılı çalışmalarının Kültür ve Turizm Bakanlığı, Anadolu Üniversitesi, Türk Tarih Kurumu, Side Belediyesi, Suna- İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri ve Araştırma Enstitüsü’nün katkıları ile gerçekleştirdiklerini belirten Alanyalı, kazıların Kuzeydoğu Alanı, Dionysos Tapınağı, Doğu Kapısı, Tyche Tapınağı, Latrina, Tak ve çevresi ile tapınaklar bölgesinde yoğunlaşlatığını aktardı.

Antik kent içinde otoparkın kuzeydoğusunda bitişik alanda bulunan bölgede yapılan çalışmaların 2009- 2010 yılında Dionysos Tapınağı’nda yapılan çalışmaların devamı niteliğinde olduğunu anlatan Alanyalı, bölgede yapılan kazı çalışmasında MÖ 5’nci yüzyıla ait seramik parçalarını bulduklarını söyledi.

Side Belediyesi’nin verdiği katkılarıyla daire biçimde olan Tyche Tapınağı’nı bir yıl içinde ayağa kaldıracaklarını ifade eden Alanyalı, Tüke, Apollon ve Athena tapınaklarında koruma, restorasyon ve ayağa kaldırma çalışmalarının aralıksız süreceğini kaydetti. Alanyalı, “Anadolu Üniversitesi 3 yıldır kazı çalışmalarını Side Antik Kent’te yapıyor. Side’de ilk kazı çalışması 1947 yılında Ordinaryüs Prof. Dr. Arif Müfid Mansel’le başladı. Ardından Prof.Dr. Jale İnan, Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu ve Dr. Ülkü İzmirliğil sürdü. Antik kent içinde 1966 yılından bu yana kazı çalışması yapılmadığı için halihazirda tarihi şehrin önemli bir bölümü toprak altında. Side’de resmi kazı 20 Eylül’de bitsede görevlendirilen arkeologla yılın 12 ayı akademik çalışma yapılacak.” diye konuştu. Alanyalı, hazırladıkları proje ile Athena ve Apollon Tapınağı’nda olacak yıpranmalara karşı tapınaklar bölgesini koruma altına aldıklarını kaydetti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Side Antik Kent, Side Antik Kent kazı çalışmaları, Side Antik Kent kazı işlemleri, Side Antik Kenti, Side Antik Kenti çalışmaları, Side Kazı, Side Kazıları 2011,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları