Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Sıcaklıklar arttıkça turist de artacak

21 Temmuz, 2012 | 13:00

Yılın ilk beş ayında havaların serin gitmesiyle turizmde yaşanan düşüş, Temmuz ayından itibaren havaların ısınmasıyla yeniden yüz güldüren rakamlara ulaşmaya başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, temmuz ayının ilk 15 gününde, geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında Antalya’ya gelen yabancı turist sayısında yüzde 3’lük bir artış yaşandığını bildirdi.

Geçen yıl haziranda İzmir’e gelen yabancı turist sayısında bu yıl 7,29 artış gözlendiğini belirten Taşbaşı, havaların ısınmasıyla birlikte turist sayısının giderek arttığını vurguladı.

 Yabancı turist, İstanbul Shopping Fest’e koştu

2012 ocak-haziran ayı verilerine göre bu dönem için en önemli destinasyon olan İstanbul’un, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,7 oranında bir artış yakaladığını belirten Taşbaşı, İstanbul’da Haziran’da gerçekleşen Shopping Fest’in (Alışveriş Festivali) yabancı ziyaretçi sayısında yüzde 21,5’lik bir artışa neden olduğunu söyledi.

Taşbaşı, yabancıların kredi kartlarıyla yaptığı harcamalarda da geçen yılki ciroya göre yüzde 35’lik bir artışın söz konusu olduğunu bildirdi.

Yine aynı dönemde Türkiye’yi ziyaret eden yabancı turist sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,38 düşüş gösterdiğini anlatan Taşbaşı, kültürel ve sosyal etkinliklerin İstanbul’a turist çekmek için önemli bir etken olduğunu ifade etti.

 ”Her şey dahil sisteminden vazgeçmemiz mümkün değil”

Bakanlığın turizm politikasında, her şey dahil sisteminden vazgeçmenin mümkün olmadığını ifade eden Taşbaşı, ”Sistemi devam ettireceğiz ancak Türkiye’de turizmi çeşitlendirmeye ihtiyacımız olduğundan başta kültür turizmi, sağlık turizmi ve golf turizmi olmak üzere alternatif turizm çeşitlerini de ön plana çıkaracağız” diye konuştu.

Arap Baharı’nın turizmdeki etkileri bu yıl da sürecek

Türkiye’ye bu yılın Mayıs ayında en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında 513 bin 168 kişi ile Almanya’nın birinci, 499 bin 300 kişi ile Rusya Federasyonu’nun ikinci, 294 bin 878 kişi ile İngiltere’nin üçüncü sırada yer aldığını kaydeden Taşbaşı, İngiltere’yi, Hollanda, Bulgaristan, Gürcistan, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, İran ve Ukrayna’nın takip ettiğini söyledi.

Geçen yıl en çok ziyaretçi gelen ülkeler arasında dördüncü sırada İran’ın olduğunu hatırlatan Taşbaşı, şöyle konuştu:

”İran’dan 2011’de 1 milyon 800 bin ziyaretçi gelmişti. İlk 5 ayda İran’daki düşüşümüz yüzde 40 civarında. Suriye’den ise geçen yıl 1 milyona yakın ziyaretçi gelmişti. 2012’de Suriye’den de ciddi bir düşüşümüz var. Ama umuyoruz bunların hepsi düzelecek. Başka pazarlardan bunu takviye edeceğiz. İran’dan gelmeyen ziyaretçinin yerine Almanya’dan gelecek.

Rusya da ülkemize önemli oranda turist gönderiyor fakat orada da devalüasyon nedeniyle başlarda azalan bir seyir vardı ama şimdi toparlamaya başladı. Yapılan bir çok araştırma da gösterdi ki kültür, deniz, güneş, sağlık gibi çok zengin alternatifleri bir arada barındırmamız nedeniyle turistler ülkemize bir kez değil tekrar tekrar gelmeyi tercih ediyor. Avrupa’dan, Amerika’dan gelecek daha çok turist var beklentilerimizi karşılayacak.”

Geçen yıl yaşanan Arap Baharı’nın Türkiye turizmi üzerinde olumlu bir etki bıraktığını anlatan Taşbaşı, 2011’de Dünya Turizm Örgütü verilerinde de Türkiye’nin, turizm ülkeleri arasında yabancı turist sayısının arttığı tek ülke olduğunu anımsattı.

Taşbaşı, yeni pazarlara, yeni stratejilere yöneldiklerine ve yurt dışındaki tanıtım müşavirlikleri sayısını artırdıklarına işaret ederek, ”Bu yıl da Arap Baharı’nın ülkemiz turizmine olumlu etkilerinin süreceğini düşünüyoruz. Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısında temmuzun son 15 günlük dilimi, ağustos ve eylül aylarında artış bekliyoruz. Yılın sonuna kadar ülkeyi ziyaret eden turist sayısında geçen yıla oranla toplamda yüzde 2-3’lük artış öngörüyoruz” ifadesini kullandı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Cumhur Güven Taşbaşı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sektörel Turizm Haberleri, sıcaklar, Turist, Turizm Haberleri, Türkiye, Türkiye Turist,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları