Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

SIAL Uluslararası Gıda Fuarı, Paris’te devam ediyor!

21 Ekim, 2014 | 07:34

Fransa’nın başkenti Paris’te devam eden SIAL 2014 Uluslararası Gıda Fuarı’nda Türkiye standı yoğun ilgi gördü. Dünyanın en önemli gıda fuarı olarak gösterilen SIAL Paris, 23 Ekim’e kadar gezilebilecek.

Dünyanın en büyük gıda fuarı olarak nitelendirilen etkinlikte, Türkiye 227 stantla en çok temsil edilen ülke oldu. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkan Yardımcısı Dursun Topçu, Türk markalarının fuardaki faaliyetlerini değerlendirdi.

Topçu, “Geçtiğimiz bahar aylarındaki kuraklık ve bazı doğal problemlerden dolayı bazı sektörlerden yaklaşık 70 firma fuara gelemedi. Özellikle kayısı ve fındık hasılatı çok kötü. İnşallah 2 sene sonra burada daha yüksek sayıda firmayla gıda ve tarım ürünlerimizi sergiliyor olacağız” dedi.

NationalTurk’ün haberine göre, Fuarda özellikle çikolata, şekerleme, bisküvi ve unlu mamüllerin ön plana çıktığını vurgulayan Topçu, bu sene Türkiye’den ilk defa gıda makinaları bölümünde de 7 firmayla katılım sağlandığını ve Türkiye’nin konuya ilişkin dışa bağımlılığın azalmasının yanında ürünlerini uluslararası piyasaya sunacak duruma geldiğini ifade etti.

Türkiye’nin ihracatının yüzde 10’undan fazlası tarım ve hayvansal gıdaların satışından karşılandığını hatırlatan Topçu, bu oranın artacağına inandığını belirtti. Topçu, Türkiye’nin tarıma yönelik çok önemli yatırımlar içerisinde olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Geçen sene bu fuarda olmayan birçok firma var. Her sene bu sayı artıyor ve üretim artıkça da Türkiye’nin ihracat miktarı da artıyor. Ümit ediyorum ki Türkiyenin 2023 vizyonuna yönelik olarak inşallah ihracat rakamı çok kısa süre içerisinde 2-3 kat artacak. Tarımsal alanlarımız çok elverişli, sulama imkanları ve sulanabilir arazı sayısının artmasıyla Türkiye, Avrupa’nın en büyük tarım ülkesi olacaktır.”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Paris Başkanı Hakan Kalaycı ise fuarda en büyük ve en renkli standa sahip ülkenin Türkiye olduğunu belirterek, gıda sektörüne firmaların daha çok önem verdiğini ve daha çok bilinçlendiğine işaret etti. Kalaycı, Türk iş adamlarının kendine güveninin arttığını ve bu durumun Fransa’daki Türk işadamlarını da motive ettiğini söyledi.

Ürün tanıtımlarının yanı sıra birçok konferans ve çalıştaya ev sahipliği yapacak olan gıda fuarı, 23 Ekim’e kadar gezilebilecek.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Fransa, Fransa fuar, Fransa gıda fuarı, Fransa sial, Gıda Fuarı, gıda fuarı 2014, Gıda Fuarları, Paris, Paris fuar, SIAL 2014, SIAL 2014 gıda, SIAL 2014 Türkiye, SIAL Paris, SIAL Paris 2014, SIAL Paris Uluslararası Gıda Fuarı, Uluslararası Gıda Fuarı,
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Merhabalar ben sitbistanliyim. Ana dilim turkce ve arnavutca ayrica sirpca da biliyorum. 5 yil dir balkan gezi programlari organizasyonu yapmaktayim. Boyle bir elemana ihtiyaciniz varsa benimle iletisime gecmenize rica ederim Ibrahim rustemi Tel. +38163i286419 watsapp wiber ibrahimi_ks@hotmail.com

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları