Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

SHGM, 3 işletmeye daha ‘Yeşil Kuruluş’ sertifikası verdi

28 Şubat, 2018 | 13:51

SHGM yesil kurulus

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından havaalanlarında faaliyet gösteren kuruluşların çevreye verebilecekleri zararların azaltılması ve ortadan kaldırılabilmesi hedefiyle sürdürülen ‘Yeşil Havaalanı Projesi’ çerçevesinde üç işletmeye daha ‘Yeşil Kuruluş’ sertifikası verildi.

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nce havaalanlarında faaliyet gösteren kuruluşların çevreye verebilecekleri zararların azaltılması ve ortadan kaldırılabilmesi hedefiyle sürdürülen ‘Yeşil Havaalanı Projesi’ çerçevesinde üç işletmeye daha ‘Yeşil Kuruluş’ unvanı verildi.

Yeşil Havaalanı Projesi (Green Airport) kapsamında Türk Hava Yolları İstanbul Atatürk ve Ankara Esenboğa Havalimanlarında, DHMİ Sinop Havalimanı’nda, Çelebi Hava Servisi ise Erzincan Havalimanı’nda SGSM tarafından ‘Yeşil Kuruluş’ sertifikasına layık görüldü.

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından havaalanlarında faaliyet gösteren kuruluşların çevreye verebilecekleri zararların sistematik bir şekilde azaltılması ve ortadan kaldırılabilmesi amacıyla yürütülen Yeşil Havaalanı Projesi çerçevesinde üç işletmeye Yeşil Kuruluş unvanı verildi.

Türk Hava Yolları, Atatürk ve Esenboğa Havalimanı olmak üzere iki havalimanında ‘Yeşil Kuruluş Sertifikası’na layık görüldü. DHMİ’ye Sinop Havalimanı için Çelebi Hava Servisi’ne ise Erzincan Havalimanı’nda ‘Kuruluş Sertifikası’ verildi. Böylece SGSM’nin verdiği ‘Yeşil Kuruluş’ sayısı 157’ye çıkmış oldu.

Temdit ücretlerinde % 20 indirim de kazandılar

Yeşil Havaalanları Projesi kapsamında faaliyetlerinin değerlendirilmesi amacıyla SHGM’ye başvuruda bulunan bu üç işletmenin, istenen şartları ve gereklilikleri yerine getirdiği tespit edildi. ‘Yeşil Kuruluş’ unvanına layık görülen bu işletmeler, projede belirtilen logoyu kullanmanın yanında, işletme yetki belgesi, ruhsat, sertifika gibi izin belgelerinin temdit ücretlerinde % 20 indirim imkanı da elde etmiş oldular.

Havaalanı kullanıcılarının yerine getirmesi gereken kriterlerin belirtildiği proje çerçevesinde, havaalanındaki tüm kullanıcılarca gerekli kriterlerin oluşturulması durumunda o havaalanı ‘Yeşil Havaalanı (Green Airport)’ olarak nitelendiriliyor.

Bu şartları yerine getiren SHGM tarafından yetkilendirilmiş kuruluşun, o havaalanı için ödeyeceği yetki belgesi, ruhsat, sertifika gibi izin belgelerinin temdit ücretlerinde indirim yapılmakta.

Gerçekleştirilen proje ile canlılar üzerinde olumsuz etki yaratan ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olan çevresel kirlenmenin önlenebilmesi, çevreye duyarlı havaalanlarının çoğaltılması ve buralarda çevreci stratejilerin sürdürülebilir bir şekilde devam etmesi hedeflenmekte.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Çelebi Hava Servisi, DHMİ Sinop Havalimanı, Erzincan Havaalanı, Green Airport, SHGM, THY, Yeşil Havaalanı Projesi, Yeşil Kuruluş,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları