Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Shangay’daki Ankara Günleri renkli görüntülerle sona erdi

15 Kasım, 2010 | 12:15

Shangay’da Ankara Günleri kapsamında düzenlenen 4 günlük etkinlikler renkli görüntülere sahne oldu.

Büyükşehir Belediyesi Halkoyunları Grubu (FOMGED)’nun sunduğu halk oyunları gösterisini büyük ilgi ile izleyen Çinliler, Shangay sokaklarında halay geçti. Sanatçı Ferhat Göçer ise Çince seslendirdiği Yasemin Çiçeği adlı şarkı ile Shangaylıların gönlünü kazandı. Yüksek binalarındaki birbirinden ilginç ışıklandırmaları ile doyumsuz gece manzarasına sahip olan şehir, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e de ilham verdi. Gökçek, Ankara için de sürpriz ışıklandırma projeleri olduğunu açıkladı.

Geçen yıl Ankara’da düzenlenen Shangay Günleri’nin ardından bu sene Şangay’da 10-14 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen Ankara Günleri, iki toplum arasında dostluk ilişkilerini pekiştirdi. Etkinlikler kapsamında fotoğraf sanatçısı Hamit Yalçın ve Büyükşehir Belediyesi Basın Merkezi’nin hazırladığı ‘Dört Mevsim Ankara’ fotoğraf sergisi 468 metrelik dünyanın en yüksek televizyon kulelerinden olan Orient Pearl TV Kulesi’nin giriş katında açıldı. Serginin açılışını Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve Şangay Halk Komitesi Başkan Yardımcısı Yang Jıa Yıng yaptı. Ankara’dan gelen seğmen ekibinin sunduğu gösteri büyük ilgi ile izlendi.

ÇİNLİLER SHANGAY SOKAKLARINDA HALAY ÇEKTİ

Ankara Günleri’nin en renkli görüntülerinden biri de Ferhat Göçer konserinde yaşandı. Büyükşehir Belediyesi Halkoyunları Grubu (FOMGED) ve ünlü sanatçısı Ferhat Göçer, Türk ve Şangaylıları büyüledi. Sahneye ilk Şangay Müzik ve Dans Topluluğu çıktı. Topluluk Taş Askerler ve Güzel Manzara adlı iki gösteri sundu. Ardından FOMGED Anadolu’nun farklı bölgelerinden halk oyunlarını sergiledi. Gösteriler salonda büyük beğeni topladı.

Ferhat Göçer ise sevilen şarkılarıyla yüzlerce kişiyi büyüledi. Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği’nden de eserler seslendiren Göçer’in Shangaylılara sürprizi ise Çince seslendirdiği Yasemin Çiçeği anlamına gelen “Moli Hua” adlı şarkıydı. Göçer, bir Çin prensesi ile Türk gencin aşkını anlatan İtalyanca bir arya da söyledi.

İzledikleri programdan etkilenen bazı Çinliler, programın sonunda Sanat Merkezi önünde halay çekmeye başladı. Halay çeken Çinliler, renkli görüntüler oluşturdu.

MELİH GÖKÇEK, EXPO 2020 İÇİN DESTEK SÖZÜ ALDI

Etkinlikler kapsamında Ankara heyeti, Şangay Belediye Başkanı Han Zen Zhenb’in ev sahipliğinde verilen öğle yemeğine katıldı. Yemekte, Gökçek, EXPO 2020 için destek istedi. Türkiye’den iki kentin aday adayı olduğunu belirten Gökçek, “Eğer Ankara aday olarak seçilirse sizden desteğinizi istiyoruz. Bilgi ve deneyimlerinizi aktarırsanız çok mutlu oluruz”. dedi. Gökçek’in destek isteğine olumlu karşılık veren Han Zen Zhenb ise, “Her türlü konuda yanınızdayız. Kesinlikle oyumuzu sizin lehinize kullanacağız ve her türlü desteği sunmaya hazırız.” diye konuştu.

GÖKÇEK, SHANGAY’DAN MUHALEFETE YÜKLENDİ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Shangay ziyaretinde Huanghu Nehri üzerinde bir de bot gezisi yaptı. Şangay’ın ışıklı binalarını gösteren Gökçek, Ankara’da gerçekleştirilen birçok proje için dava açan Mimarlar Odası ile Çankaya Belediyesi’ne yüklendi. Gökçek, binalardaki ışıkları ve yolları örnek göstererek, “Bu kadar israf olur mu? Bu kadar israf olmaz. Biz de böyle yapsak, ‘bu kadar ışık mı olur?’ diye bizi mahkemeye verirlerdi.” şeklinde konuştu. Gökçek, gezi sırasında çok sayıda fotoğraf çekmeyi de ihmal etmedi.

SHANGAY, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI GÖKÇEK’E İLHAM VERDİ

Gökçek, gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında ise şehrin ışıklandırma ile özellikle geceleri muhteşem bir görüntüye sahip olduğunu söyledi. Ankara için de bazı sürprizleri olduğunu aktaran Gökçek, “Aydınlatma olursa belediye binasından başlanır. Bir de Kızılay için bir hazırlığımız var. Işıklandırma ve başka şeyler. Beğeneceğinizden eminim. Amerika ve Avrupa’da farklı aydınlatma şekillerini inceledik. Hangisini yapacağımıza karar vermedik. Amerika daha çok hoşuma gitti. Projektörler konuluyor, belediyenin üzerine yansıtma yapılıyor. Kızılay’a yapacağımız ise LED aydınlatma olur. Kale ve Hacıbayram için de aydınlatmalar düşünüyorum. Onlar Şangay’ın mantalitesiyle aydınlatılacak.” dedi.

Büyükşehir Belediye binası için ise internette de videoları olan bir tarz düşündüğünü söyleyen Gökçek, “Bina üzerinde görüntüyle şov yapıyorsun. Bina yıkılıyor mesela, içinde top oynuyorlar ya da binanın içinden balıklar geçiyor, çiçekler dökülüyor, aşağıya şelaleler akıyor. Muhteşem bir görsel şov yapılıyor.” şeklinde konuştu. Belediye binasının, Ankara’nın her tarafından görülecek bir bina olduğuna dikkat çeken Gökçek, “Karşısında Hipodrum gibi boş bir alanın bulunması binanın bir başka avantajı. Düşünün ki her akşam Hipodrum’da saat 9’da görsel şov başlayacak. Öyle bir şey olsa vatandaş yarım saat gelir, oturur, şovu izler, gider. Özellikle yaz ayları için ideal.” dedi.

Kamu binalarının ve Ankara’nın görsel bazı binalarının aydınlatmalarını belediye olarak yapabileceklerini kaydeden Gökçek, “Alt yapısını ben yapacağım, elektrik parasını o ödeyecek. Şehrin, görselliğinin mükemmel hale gelmesi için, neden olmasın?” diye konuştu. Armada, Ankamall gibi alışveriş merkezlerindeki aydınlatmanın yetersiz olduğunu dile getiren Gökçek, “Aydınlatma var ama masraftan kaçmışlar. Ankara’ya 40-50 milyon lira sarf etseniz namı yürür, ne derseniz deyin turist çeker.” şeklinde konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Büyükşehir Belediyesi, Ferhat Göçer Çince, Melih Gökçek, Şangay Belediye Başkanı Han Zen Zhenb, Şangay Müzik ve Dans Topluluğu, Shangay, Shangay Ankara Günleri, Shangay Ferhat Göçer,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları