Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Seyahat planlarınızı değiştirecek Mavi Şehir Jodhpur

18 Aralık, 2015 | 12:11

jodhpur india Hindistan’ın Rajasthan eyaletinde bulunan Mavi Şehir Jodhpur, barındırdığı güzellikleriyle tüm seyahat planlarınızı değiştirecek.

Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan egzotik ülke Hindistan’da öyle bir şehir var ki; içerisinde kendinizi bambaşka bir dünyada hissediyorsunuz. Mavi renklerin hakim olduğu bu kent, Jodhpur’dan başkası değil. Hindistan’ın Rajastan Eyaleti’nin tam merkezinde yer alan Jodhpur, bölgenin mavi incisi olarak kabul ediliyor. Görenleri hayrete düşüren Jodhpur, milyonlarca turisti kendine mıknatıs gibi çekmeyi başarıyor.

Mavinin sırrı

Şehirde hakim olan mavi rengin elbetteki bir anlamı var. Hindistan’da en üst sınıf olarak kabul edilen Brahmanlar, bu şehirde yaşıyor ve anlatılanlara göre, Brahmanlar, eski zamanlarda kendi evlerini diğer sınıflardan ayırabilmek için maviye boyuyormuş. Fakat evlerin maviye boyanması zamanla gelenek haline gelmiş ve şehirdeki tüm evler mavi olmuş.

mavi-sehir-hindistan

Mehrangarh Kalesi mutlaka görülmeli

Mehrangarh Kalesi, Hindistan’a gelip görmeden geri dönmemeniz gerekn yerlerden ki bu kale tam da burada Mavi Şehir Jodhpur’da bulunuyor. Jodhpur manzarasına hakim bir tepede, 1459 yılında inşa edilen kale tarihinde hiç işgale uğramamış. Kaleye yaklaşık 15 dakika mesafede olan mimari şaheser Jaswant Thada Tapınağı’da şehirde görülmesi gereken yerlerden.

Mehrangarh kalesi

Mutfak kültürü ön planda

Jodhpur zengin mutfak kültürüyle de ön plana çıkıyor. Sebzeli kızarmış börek Samosa, ayranı andıran tuzlu lassi içeceği, bol şerbetli bir tatlı türü olan Jalebi, Hindistan’ın geleneksek tatlısı Sohan Halwa ve puding tatlısı Gajar ka Halwa deneyimlemeniz gereken tatlardan sadece bir kaçı. Şunu da belirtmeden geçmeyelim burada tatlılar dışında yediğiniz hemen her şey masala soslu yani acılı.

hindistan terlik

Hindistan’daki diğer şehirleri nazaran daha az nufüs yoğunluğuna sahip olan Jodhpur, yaklaşık 1.5 milyonluk nüfusuyla oldukça küçük ve sakin bir şehir. Mobilyacılık şehrin en önemli geçim kaynağı. Şunu da belirtelim Jodhpur’daki antika mobilya replikaları imal eden dükkanlar dünyaca ünlü. El işçiliği ürünlerin ön planda olduğu Jodhpur’da hemen her çarşıda karşınıza çıkan ipek terlikler, buradan sevdiklerine hediye olarak götürebileceğiniz nadide eşyalardan. Mücevher imalatında da hatrı sayılır derecede iyi olan şehirde, ilginç ve değerli takıları da görmek mümkün.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Brahmanlar, Hindistan, Hindistan Brahmanlar, Hindistan gezilecek yerler, Hindistan Rajastan, Hindistan turu, Jodhpur, Jodhpur blue city, Jodhpur gezilecek yerler, Jodhpur hindistan, Jodhpur india, Jodhpur mavi şehir, Jodhpur nerede,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları