Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Şerif Yenen, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na seslendi

26 Mayıs, 2010 | 15:48

Antalya’da yaşanan talihsiz kazanın etkileri hala sürüyor.

Turist Rehberleri Birliği(TUREB) Başkanı Şerif Yenen, turizm sektöründe güvencesiz ve denetimsiz çalıştırmanın çok yaygın olduğunu, tur operatörleri arasında yaşanan rekabetin de bunu desteklediğini belirterek, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nı harekete geçemeye çağırdı.

Şerif Yenen, “Böyle giderse ölümler devam edecek” dedi.

Antalya’da yaşanan ve 15 kişinin ölümüne, 26 kişinin de yaralanmasına neden olan otobüs kazası, gözleri turizm sektörüne çevirdi. Turist Rehberler Birliği(TUREB) Başkanı Şerif Yenen, yaptığı açıklamada, meslektaşları ve turistler için çok üzüntülü olduklarını dile getirerek, “Bu turizmde ilk olan kaza değil, sürekli oluyor ama ilk kez bir anda bu kadar kişi yaşamını kaybetti. Geçen yol yine bir trafik kazasında bir rehber arkadaşımız daha yaşamını yitirmişti. Bunlar çok acı olaylar” diye konuştu.

Bu tür kazaların aslında önlenmesinin çok mümkün olduğunun altını çizen Yenen, “Kazanın olmasının nedeni şoförün uyuması. Şoför neden uyuyor? Bir önceki gece bütün gece çalıştırılıyor ve sonra sabahın 4’ünde 5’inde tekrar kaldırılıyor. Bu şoför arkadaştan ne beklersiniz? Nerede insan hakları, nerede çalışma koşullarının iyileştirilmesi? Nerde sosyal güvenlik? Bunların hiçbiri ortada yok. Bu insanlığa uymayan koşullar altında çalıştırıldığında sonuçların çok daha kötü olması muhtemel. Bir insandan 8 saatten fazla çalışması beklenemez” dedi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bir an önce harekete geçmesini isteyen Yenen, “Turların içeriğini, kalkış varış saatlerini, araçların güvenliğini Bakanlık çok rahat kontrol altına alabilir. Bununla ilgili bir yönetmelik çıkarılabilir, genelge yayınlanabilir. Ama illa birilerinin ölmesi gerekiyor, böyle giderse ölmeye da devam edecek” şeklinde konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Aksu Deresi Kaza, Antalya Kaza, Antalya Otobüsü kazası, Antalya tur otobüsü kazası, Antalya'da tur otobüsü kazası, ARO Başkanı Hasan Uysal Açıklama, Hikmet Yılmaz, Hikmet Yılmaz Kaza, Otobüs Kazası, Pegas Turizm, Şerif Yenen, Turist Rehberleri Birliği Şerif Yenen, Turizm Haberleri, Yaz Sezonu Antalya,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları