Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Senegalli Mustafa, mahallelinin aldığı bisikletle Türkiye’yi dolaşıp, Afrika’yı anlatacak

13 Temmuz, 2018 | 13:47

Senegalli Mustafa, mahallelinin aldığı bisikletle Türkiye'yi dolaşıp, Afrika'yı anlatacak

Senegalli Mustafa, mahallelinin aldığı bisikletle Türkiye’yi dolaşıp, Afrika’yı anlatacak. İstanbul’da mahalle sakinlerinin aldığı bisikletle Türkiye turuna çıkan Senegalli Mustafa, gittiği her şehre Afrika’nın selamını götürüp, Afrika imajını değiştirmeye çalışıyor.

İstanbul’da mahalle sakinlerinin kendisine aldığı bisikletle Türkiye turuna çıkan Senegalli öğrenci Mustafa Ndiaye, Türkiye’de gittiği her kente Afrika’nın selamını götürüyor. Senegalli gencin amacı insanların kafasındaki Afrika imajını değiştirmek.

Türkiye turuna çıkan Ndiaye, 3 ay boyunca “Kusti” adını verdiği bisikletiyle ülkenin her yanını gezmeyi planlıyor.

Mustafa, bisikletle Türkiye’yi dolaşıp, Afrika’yı anlatacak

İki sene önce otostopla birçok şehri dolaşan Senegalli Ndiaye, bu yolculuğa çıkmadan önce tedirgin olmasına karşın, çok güzel insanlarla karşılaştığını, daha sonra da bu yolculuğu bisikletle yapma kararı aldığını ifade etti.

İstanbul’da yaşadığı Orhantepe Mahallesi’nde yaşayanların kendisine aldığı bisikletle Türkiye’yi gezen Ndiaye, uğradığı her şehre “Afrika’nın selamını” götürüyor ve çektiği fotoğraf ve görüntüleri de Afrikalılara ulaştırmak için çaba sarf ediyor.

İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencisi olan ve lise eğitimini de Türkiye’de alan Ndiaye, üniversitesinden başladığı yolculuğuna Kocaeli, Sakarya, Düzce ve Bolu ile devam ediyor.

İnsanların kafasındaki Afrika imajını değiştirmek istiyorum

“İnsanların kafasındaki Afrika imajını değiştirmek istiyorum”

Ndiaye, yolculuktaki en büyük amacının insanların medyadan Afrika hakkında öğrendiği tutarsız bilgileri değiştirmek olduğunu belirtti.

Yol boyunca sohbet ettiği kişilere “Afrika hakkında neler biliyorsunuz?” sorusunu yönelttiğini anlatan Ndiaye, “Bakıyorum bildikleri kulaktan dolma bilgiler mi yoksa gerçekten araştırıp bakılan bilgiler mi? Ona göre yanlış olanları birinci ağızdan anlatıyorum. Sohbetlerimde mutlaka Afrika’yı anlatırım. Birinci amacım bu.” dedi.

Diğer bir amacının ise Türkiye ile Afrika arasında köprü oluşturmak olduğunu belirten Mustafa, “Karşılaştığım Türklerin fotoğraflarını çekip, Afrikalı kardeşlerime ulaştırmak istiyorum. Selamla bu ikisi arasındaki köprüyü oluşturmak istiyorum.” şeklinde konuştu.

“Sponsorum Türk insanı”

“Bu süreçte bir sponsorum yok desem yeridir. Bir sponsorum varsa o da Kartal arka mahallesi (Orhantepe Mahallesi). Burada Türkiye’nin her yerinden Karadeniz’den, Doğu’dan her yerden insan var. Bu projeyi duyduklarında birlikte para toplayıp yolculuğa çıkacağım bu bisikleti bana aldılar.

Bu benim için çok dokunaklı oldu. Daha sonra bu projeyi duyan herkes yardımcı oldu. Okuduğum İstanbul Şehir Üniversitesi de yardımını esirgemedi. Arkamda olduğunu belirttiler. Bir sponsorum varsa o Türk insanıdır, o mahalledir.”

Türk halkı bize memleketimizi hiç aratmadı

“Türk halkı bize memleketimizi hiç aratmadı”

Yolculuğu süresince karşılaştığı ilginç olay ve farklı tepkileri sosyal medya hesaplarından paylaşacağını aktaran Senegalli öğrenci Ndiaye, “Bizim insanımız da, buranın insanı da görsün ki, dışarıda hala iyi insanlar var.” diye konuştu.

Ndiaye ayrıca, eğitim için Türkiye’yi tercih etmeyi düşünen öğrencilere de çağrıda bulunarak, öğrencilerin Türkiye’de hiçbir şekilde sıkıntı çekmeyeceğini belirtti.

Ndiaye, kendisini ve arkadaşlarını 7 yıldan bu yana misafir eden Türk halkına teşekkür ederek, “Memleketimizi hiç aratmadılar. Muhakkak daha nice insanın desteğini göreceğim.” dedi.

Bolu’nun ardından Kastamonu, Samsun, Rize, Erzurum, Mardin ve Şanlıurfa gibi birçok şehri geçtikten sonra Akdeniz ve Ege bölgelerini dolaşmayı planlayan Ndiaye, 3 ay sürecek yolculuğunu tamamladıktan sonra eğitimi sebebiyle İstanbul’a dönecek.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Afrika imajı, Afrika'yı tanıtacak, Bisiklet ile Türkiye turu, İstanbul Şehir Üniversitesi, Kusti, Mustafa Ndiaye, Orhantepe Mahallesi, Senegalli Mustafa, Senegalli öğrenci,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları