Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Selimiye Camii dünya mirası olmak için çabalıyor

17 Haziran, 2009 | 15:53

Selimiye CamiiSelimiye Camii’nin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nden asıl listeye alınması için yapılan çalışmalar Edirne Belediyesi öncülüğünde sürüyor.

Asıl liste başvurusunda UNESCO tarafından istenen “aday anıtın çevresindeki varlıkların sayımı” dahilinde ağaçlar sayılıp numaralandırılıyor.

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Namık Kemal Döleneken, Selimiye Camii ve çevresinin UNESCO tarafından oluşturulan dünya mirası asıl listesine alınması için yoğun çaba harcadıklarını söyledi.

Dünya mirası listesine girişteki kriterlerin son yıllarda değiştiğini ve zorlaştırıldığını ifade eden Döleneken, “Selimiye’nin bu listeye çok önce alınması gerekirdi, geç kalınmışlık söz konusu. Önceki yıllarda sadece tek anıtı, binayı aday gösterebiliyordunuz ancak son değişen mevzuat gereği artık aday gösterdiğiniz anıt ve çevresi bir bütün olarak algılanıyor” dedi.

Döleneken, şöyle konuştu:

“Selimiye ve çevresi için 2 yıllık çalışmamızla dosyayı tamamlama aşamasına geldik. Ağustos ayında çalışmamızı Kültür ve Turizm Bakanlığına ileteceğiz. Bakanlık da bunu UNESCO’ya gönderecek. Anıt ve çevresindeki bütün binaların, ağaçların envanter kayıtlarını yapıyoruz. Hatta yer üstündeki varlıkların yanı sıra yer altındaki kabloların, boruların dahi nereden geçtiğinin kayıtlarını çıkarıyoruz. Daha sonra anıt çevresiyle ilgili planlarımızı ve ne yapacağımızı raporlaştırıp dosyamıza ekleyeceğiz.”

Döleneken, Selimiye Camii ve çevresinin geniş bir alan olduğunu, bu alandaki tüm ağaçlar dahil taşınmaz varlıkların envanter çalışmasının kısa sürede tamamlanması için ekiplerin gece gündüz çalıştığını belirtti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Edirne, Edirne Belediyesi, Edirne Selimiye Camii, Namık Kemal Döleneken, Selimiye camii, UNESCO, UNESCO Dünya Mirası Listesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları