Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Selçuklular’dan Kalma Çardak Han Restore Edilecek

26 Ekim, 2017 | 13:06

Çardak Han Selçuklular

Anadolu Selçuklular döneminde yapılan ve milli mücadele yıllarında ambar olarak kullanılan Çardak Han, başlatılan restorasyon çalışmalarıyla turizme kazandırılacak.

Denizli’nin Çardak ilçesinde Anadolu Selçuklular dönemine ait 787 yıllıkÇardak Han, başlatılan restorasyon çalışmalarıyla turizme kazandırılacak.

Denizli-Afyonkarahisar karayolu üzerindeki Saray Mahallesi’nde bulunan ve Anadolu Selçuklular döneminde Esedüddin Ayaz tarafından 1230 yılında yaptırılan Çardak Han, Vakıflar Genel Müdürlüğünce başlatılan restarosyan çalışmalarıyla yeniden ayağa kaldırılacak.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Beyazıt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Han Abad”, “Hanbat” şeklinde isimlendirilen Çardak Han’ın Anadolu Selçukluların Denizli’de bilinen ilk valisi olan Honaz Vilayeti sahibi Esedüddin Ayaz tarafından yaptırıldığını belirtti.

Kaynak; 1

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Çardak Han, denizli, Selçuklular,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları