Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Selçuklu Meydan Mezarlığında UNESCO Heyecanı

27 Ekim, 2017 | 12:01

Selçuklu Meydan Mezarlığı UNESCO

Bitlis’in Ahlat ilçesinde bulunan Selçuklu Meydan Mezarlığı’ndaki 8 bin 200 mezar taşı ve üzerilerindeki kabartma ve oyma işlemeler, UNESCO Dünya Kültür Mirası asıl listesine girebilmek için gün sayıyor.

Urartulardan Osmanlı’ya kadar birçok medeniyetin izlerini taşıyan, Türkiye’nin ve bölgenin önemli turizm destinasyonları arasında bulunan Bitlis’in Ahlat ilçesi, bünyesinde barındırdığı tarihi eserlerle ön plana çıkıyor.

Türklerin Anadolu’ya girişinin kapısı olan ve “Anadolu’nun tapusu” olarak bilinen Ahlat, ilçeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistleri tarihi bir yolculuğa çıkarıyor.

Dünyadaki üç “Kubbet-ül İslam” (İslamiyetin kubbeleri) yerinden biri olan ve tarihi eserleriyle adeta açık hava müzesini andıran Ahlat’ta, Selçuklu Meydan Mezarlığı’ndaki 8 bin 200 mezar taşı ve üzerlerindeki kabartma ve oyma işlemeler, Sahil Kalesi ile kümbetler, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, kentin turizminde önemli bir yer tutan Selçuklu Meydan Mezarlığı’nın UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası geçici listesinden, asıl listeye alınması için başlatılan çalışmalar devam ediyor.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Recai Karahan başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarında yeni mezarlar tespit edilirken, şimdiye kadar 600 eğik mezar taşı da düzeltildi.

Kaynak; 1

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ahlat, Bitlis, Selçuklu Meydan Mezarlığı, UNESCO Dünya Kültür Mirası,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları