Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Selçuklu Dönemi 750 Yıllık Çinilerin Temizliğinde Tarihi Rezillik

25 Mayıs, 2017 | 09:07
 Sivas Gök Medrese Cami

Sivas Gök Medrese Cami

 

Selçuklu Dönemi’ne Ait Önemli Eserlerden Olan 750 Yıllık  Çinilerin Temizliğinde Tarihi Rezillik

Yaklaşık 20 yıldır restorasyonu süren Sivas Gök Camisini yerinde gören sanat tarihçisi Şennur Şentürk, çinilerin kötü restorasyon nedeniyle tamamen yok olduğunu belirtti. Şentürk, “Zaman içinde bakımsızlık, kötü restorasyonlar nedeniyle de çiniler tamamen yok olmuş, en son da hala sürmekte olan restorasyonda da bu alanlar asitle temizlenerek mavi boya ile boyanmış ve içler acısı bir görünüm almış” dedi.

Şentürk, onarımını çini restorasyonu yapan uzmanlar tarafından yapılması gerektiğini, bünyesinde uzman restoratör bulundurmayan herhangi bir inşaat şirketinin böyle bir restorasyonu yapamayacağını da sözlerine ekledi.

 Sivas Gök Medrese Cami

Sivas Gök Medrese Cami 2

 

Şentürk; “Atıl Restorasyon”

Şentürk, Sivas Gök Medrese Camisinin taç kapısının, çifte minarelerinin ve dönemin firuze renkli Selçuklu çinileriyle kabartma taş süslemeleriyle kült eserlerden birisi olduğunu belirterek Türk sanatında, dünya kültür mirasında önemli bir yeri olduğuna değindi. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında 1271 yılında vezir Sahip Ata tarafından yaptırılan ve zamanla tahribata uğrayan cami uzun süredir atıl bir restorasyon geçirdiği ve duvar taşlarında da kötü restorasyon uygulandığı görülmekte.

Türk İslam Sanatı okuyan, 35 yıldır da kendi alanında uzman olarak çalışan Şentürk, “Çok üzüldüm, içim sızladı. 25-30 yıl önce gördüğümde bu çiniler böyle kötü değildi. Gök Medrese kentin ortasında yanlış ameliyat yapılıp terk edilmiş bir hasta gibi duruyor ve gelen geçenin içini acıtıyor” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Çini, Restorasyon, Rezillik, Selçuklu Dönemi, Sivas Gök Medrese Cami,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları