Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Selanik Atatürk Evi ziyarete açıldı

29 Ekim, 2014 | 15:13

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na özel düzenlenen Selanik Atatürk Evi, yeniden ziyaretçilere açıldı. Türkiye ve Yunanistan’dan bir çok kişi, Atatürk Evi’ne yoğun ilgi gösterdi.

NationalTurk’ün haberine göre;

Atatürk Evi bahçesinde yapılan tören Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehit ve gaziler için yapılan bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı ile başladı. Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğu mensupları, Selanik’te görevli Türk subaylar, THY Selanik ofisi çalışanları, vatandaşlar ve Batı Trakyalı soydaşlar törene yoğun ilgi gösterdi.

Türkiye’nin Selanik Başkonsolosu Tuğrul Biltekin, açılıştaki konuşmasında katılımcıların bayramını kutlarken, Ulu Önder Atatürk’ün yeni sergilenmeye başlayan kişisel eşyalarının belirlenmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kapsamlı bir çalışma yürüttüğünü aktardı. Biltekin, Atatürk Evi’in bu haliyle Atatürk’ün sadece anılması değil, değerlerinin anlaşılması, yaşatılması ve yurt dışında tanıtılması bakımından da özel bir konuma getirildiğini belirtti.

10 Kasım’da Ata’yı evinde anmak için tıklayın

Başkonsolos Biltekin, ilgili Yunan makamlarının da desteğiyle çalışmaların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesinde sonuçlandırılması için büyük gayret gösterildiğini, evin 16 Ağustos 2013’te restorasyonunun ardından açılmasıyla ziyaretçi sayısının katlanarak arttığını, yıllık 100 bin kişinin üzerine çıkıldığını hatırlattı ve yaşayan bir müze anlayışıyla geliştirilmeye devam edileceğini belirtti.

Selanik Atatürk Evi’nde, Türkiye’deki çeşitli müzelerin katkılarıyla derlenen Mustafa Kemal Atatürk’e ait eşyalar sergileniyor. Bu eşyalar arasında Atatürk’ün Cumhuriyet Balosu’nda giydiği smokinin yeleği gibi sivil ve askeri malzemeleri içeren orijinal kişisel eşyaları, ayrıca Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı mührü ile okul karneleri gibi bazı dikkat çekici materyallerin replikaları bulunuyor.

Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın ve kendisinin gençlik dönemine ait ilk defa hazırlanan silikon heykelleri de ziyaretçilere sunuldu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
29 Ekim, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Atatürk, atatürk evi, Cumhuriyet Bayramı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mustafa Kemal, Mustafa kemal Atatürk, Selanik, Selanik 10 kasım, Selanik Atatürk Evi, Selanik Başkonsolosu, Selanik Başkonsolosu Tuğrul Biltekin, Selanik Turu, Selanik Yunanistan, Tuğrul Biltekin,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları