Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Selanik Atatürk Evi ziyarete açıldı

29 Ekim, 2014 | 15:13

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na özel düzenlenen Selanik Atatürk Evi, yeniden ziyaretçilere açıldı. Türkiye ve Yunanistan’dan bir çok kişi, Atatürk Evi’ne yoğun ilgi gösterdi.

NationalTurk’ün haberine göre;

Atatürk Evi bahçesinde yapılan tören Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehit ve gaziler için yapılan bir dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı ile başladı. Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğu mensupları, Selanik’te görevli Türk subaylar, THY Selanik ofisi çalışanları, vatandaşlar ve Batı Trakyalı soydaşlar törene yoğun ilgi gösterdi.

Türkiye’nin Selanik Başkonsolosu Tuğrul Biltekin, açılıştaki konuşmasında katılımcıların bayramını kutlarken, Ulu Önder Atatürk’ün yeni sergilenmeye başlayan kişisel eşyalarının belirlenmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kapsamlı bir çalışma yürüttüğünü aktardı. Biltekin, Atatürk Evi’in bu haliyle Atatürk’ün sadece anılması değil, değerlerinin anlaşılması, yaşatılması ve yurt dışında tanıtılması bakımından da özel bir konuma getirildiğini belirtti.

10 Kasım’da Ata’yı evinde anmak için tıklayın

Başkonsolos Biltekin, ilgili Yunan makamlarının da desteğiyle çalışmaların 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı öncesinde sonuçlandırılması için büyük gayret gösterildiğini, evin 16 Ağustos 2013’te restorasyonunun ardından açılmasıyla ziyaretçi sayısının katlanarak arttığını, yıllık 100 bin kişinin üzerine çıkıldığını hatırlattı ve yaşayan bir müze anlayışıyla geliştirilmeye devam edileceğini belirtti.

Selanik Atatürk Evi’nde, Türkiye’deki çeşitli müzelerin katkılarıyla derlenen Mustafa Kemal Atatürk’e ait eşyalar sergileniyor. Bu eşyalar arasında Atatürk’ün Cumhuriyet Balosu’nda giydiği smokinin yeleği gibi sivil ve askeri malzemeleri içeren orijinal kişisel eşyaları, ayrıca Atatürk’ün Cumhurbaşkanlığı mührü ile okul karneleri gibi bazı dikkat çekici materyallerin replikaları bulunuyor.

Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın ve kendisinin gençlik dönemine ait ilk defa hazırlanan silikon heykelleri de ziyaretçilere sunuldu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
29 Ekim, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Atatürk, atatürk evi, Cumhuriyet Bayramı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Mustafa Kemal, Mustafa kemal Atatürk, Selanik, Selanik 10 kasım, Selanik Atatürk Evi, Selanik Başkonsolosu, Selanik Başkonsolosu Tuğrul Biltekin, Selanik Turu, Selanik Yunanistan, Tuğrul Biltekin,
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Merhabalar ben sitbistanliyim. Ana dilim turkce ve arnavutca ayrica sirpca da biliyorum. 5 yil dir balkan gezi programlari organizasyonu yapmaktayim. Boyle bir elemana ihtiyaciniz varsa benimle iletisime gecmenize rica ederim Ibrahim rustemi Tel. +38163i286419 watsapp wiber ibrahimi_ks@hotmail.com

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları