Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Şehit Kubilay Amsterdam’da anıldı

04 Ocak, 2014 | 16:50

sehit-kubilay-amsterdam Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da Hollanda Türk Gençlik Kuruluşları Federasyonu ve Türk Eğitim Merkezi tarafından üçüncüsü düzenlenen ‘Şehit Kubilay’ı Anma Cumhuriyet Buluşması’ konferansı davetlilerin yoğun ve aktif katılımıyla gerçekleşti.

Konferansta ilk olarak konuşan, Türk Araştırmaları Enstitüsü (ITS) Müdürü ve Utrecht Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarihçi-Türkolog Yrd.Doç.Dr. Armand Sağ, 23 Aralık 1930’da İzmir Menemen’de Mustafa Fehmi Kubilay ve bekçi Şevki ve Hasan’ın şehadeti ve arkasından gelişen Cumhuriyet karşıtı ayaklanmalar konusunda değerlendirmelerde bulundu. Yrd.Doç.Dr. Armand Sağ, “İzmir’in Osmanlı’dan beri yeşil sancağın dikili olduğu, inanç hassasiyeti yüksek bir kenti olduğunu ve bu sebeple seçildiğini, özel olarak bakıldığında İzmir’in açıkgörüşlü ve dışarıdan gelen adına ‘muhacir’ denen göçmen Türklerin yoğun yaşadığı bir bölge olduğundan Cumhuriyet’e ve Türklüğe çok sadık insanlardan oluştuğunu” vurguladı.

Konferansın konuşmacılarından Hollanda Türk Gençlik Kuruluşları Federasyonu (HTGF) Genel Başkanı Araştırmacı-Yazar Oğuzhan Kılıç, Şehit Kubilay’dan bugüne Türkiye ve küreselleşen dünyadaki siyasal gelişmelere işaret etti. Federasyon Genel Başkanı Oğuzhan Kılıç, “Şehit Kubilay’ın bedensel varlığından fazla bize Yüce Atatürk’ü, Cumhuriyeti ve Türk Devrimini anımsattığı için yüksek simgesel bir önemi olduğunu, günümüzde Atatürk Devrimi’nin işlevselliğinin azaltılmak istendiğini, küreselleşen dünya’da Türk kimliğine sivil toplum olarak dayanışmayı artırarak sahip çıktıklarına ve buluşmada toplanan kitlenin kararlılık dile getirdiğine” değinerek Hollanda Türklüğünün günümüzdeki durumunu değerlendirdi.

Konferansın konuşmacılarından Türk Eğitim Merkezi (STOC) Başkanı ve Eğitim Uzmanı İsmail Ercan “Türkçe eğitimini tüm zoruluklara rağmen en çağdaş ve ileri pedagojik yöntemlerle verdiklerini, toplumda artan ilginin sevindirici olduğunu, günümüzde Atatürkçü çağdaş yaşama sahip çıktığımız için zorluklara ve kimi söylemlere dahi muhattap olabildiklerini” vurgulayarak “dayanışmanın şart olduğunu” dile getirdi.

Anma programının sohbet bölümünde katılımcılar sorularını konuşmacılara yönelttiler. Konuklardan Avrupa Irak Türkmenleri Birliği Genel Başkanı Esref Kerküklü şu görüşleri dile getirdi “Irak Türkmenlerinin kendi yurtlarında dahi anadillerini konuşamadıklarını ve ezilen bir halk olduklarını” dile getirdi ve ekledi “Biz Türkler her açıdan kendi içimizde dayanışma içinde olmalıyız, elbette bu dayanışma Hollanda toplumuyla da değerlerimizi yitirmeden entegrasyonu arttıracak şekilde olmalıdır. Bu toplumun ve burada bulunan değerli katılımcıların temel amacının bu olduğunu görmek beni memnun etti.” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Amsterdam, Amsterdam etkinlik, Hollanda, Hollanda Amsterdam, Hollanda Türk Gençlik Kuruluşları, Şehit Kubilay, Şehit Kubilay Amsterdam, Şehit Kubilay’ı Anma Cumhuriyet Buluşması, Türk Araştırmaları Enstitüsü, Türk Eğitim Merkezi,
SON YORUMLAR

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları