Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Sayıştay’dan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na 78 milyon liralık bilet sorusu!

05 Ekim, 2018 | 10:28

Sayıştay'dan Kültür ve Turizm Bakanlığı'na 78 milyon liralık bilet sorusu!

Sayıştay’dan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na 78 milyon liralık bilet sorusu. Sayıştay, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait denetim raporunu kamuoyuna açıklarken, sinema bileti hasılatlarından alınması gereken eğlence vergisinin eksik tahsil edildiğini tespit etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda Sayıştay tarafından yapılan denetimlerde sinema bileti hasılatlarından alınması gereken eğlence vergisinin eksik tahsil edildiği tespit edildi. Sayıştay raporunda 2013 ve 2017 yıllarını kapsayan 5 yıllık dönemde eksik tahsil edilen eğlence vergisi miktarı yer aldı.

Sayıştay’dan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na 78 milyon liralık bilet sorusu

Kanun gereği sinemalarda yerli ve yabancı film gösterimlerinden % 10’luk eğlence vergisi alınmakta. Bu verginin % 75’i Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, yüzde 25’i ise ilgili belediyeye aktarılıyor. Sayıştay’ın yaptığı tespitlere göre, sinemalar yerli ve yabancı film gösterimlerinden son 5 yılda KDV hariç 3 milyar 147 milyon TL hasılat elde etti.

Bu rakamın eğlence vergisi payı olarak 236 milyon TL’sinin Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gönderilmesi gerekiyordu. Ancak bakanlığın saymanlık hesaplarına 157 milyon TL yatırıldığı tespit edildi. Sayıştay denetçileri de 78.5 milyon liralık eğlence vergisinin neden tahsil edilmediğini Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sordu.

“Takibinin yapılması gerekmektedir”

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yaptığı savunmada, söz konusu verginin tahsiline ve denetimine ilişkin herhangi bir yetkisinin bulunmadığını, bu konuda denetim yetkisi bulunan Maliye Bakanlığı ile belediyelerin, sinema salonu işletmecileri hakkında inceleme ve denetimleri başlatması hususunda gerekli girişimde bulunulduğunu belirtti.

Ancak Sayıştay raporunda bakanlığın sinema dağıtım firmalarından detaylı rapor aldığı belirtilerek, bu raporlarda hangi filmin hangi salonda, ilçede, ilde ne kadar hasılat elde ettiğinin de yer aldığı vurgulandı.

Merkez Saymanlığa aktarılan tutarın Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da bilindiği belirtilen raporda, “ Dolayısıyla alınan rapor doğrultusunda elde edilen sinema hasılatı ve tahsil edilecek olan vergi ile merkez saymanlığa aktarılan tutarlar karşılaştırılarak eksik ödenen vergilere ilişkin nerede ve nasıl hata yapılıyorsa, direkt tespit yapılarak Maliye Bakanlığı ile ilgili belediyeye bilgi verilip takibinin yapılması gerekmektedir.” ifadelerine yer verildi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Bilet sorgusu, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Sayıştay,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları