Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Sarıkamış’ta turizm potansiyeli 4 mevsime yayılacak

24 Kasım, 2011 | 12:14

Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA), Kars’ın Sarıkamış ilçesinin turizm potansiyeli ve çeşitliliğinin arttırılması amacıyla başlatılan “Sarıkamış Yürüyüş ve Bisiklet Rotaları” çalışması kapsamında ilçe genelinde 257 kilometrelik rota belirledi. Rota çalışmaları, 2012’de Ardahan, Ağrı ve Iğdır’da gerçekleştirilecek.

Ardahan, Ağrı, Iğdır ve Kars’ta faaliyet gösteren Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA), giderek çeşitlendirilen ve gelen turiste daha fazla olanak sunarak bölgede uzun süre kalmasını hedefleyen yeni turizm anlayışını hayata geçirmeye başladı. Bölgenin turizm potansiyelini yılın tamamına yaymak ve bu potansiyeli maksimum oranda kullanmak amacıyla başlatılan çalışma kapsamında Kars’ın Sarıkamış ilçesinde uygulamaya geçildi.

SERKA tarafından hayata geçirilen ve Sarıkamış Kaymakamlığı, Sarıkamış Belediyesi ile Çamkar Otel tarafından desteklenen ‘Sarıkamış Yürüyüş ve Bisiklet Rotaları’ projesi kapsamında ilçe genelinde 127 kilometrelik güzergâhta işaretleme yapıldı. Rotalar üzerindeki 21 parkur ve alternatif güzergâhlarla birlikte toplam 257 kilometrelik rota belirlendi. Yaklaşık dört ay süren çalışmalarda, rota güzergâhları boyunca uluslararası işaretler kullanıldı, kavşak noktalarına tabelalar yerleştirildi ve gps koordinatları saptanarak haritalar oluşturuldu. Yine proje kapsamında bisiklet, jeep safari, manzaralı araç yolu ve kültür turları gibi rotalar ortaya çıkarıldı.

Eko turizm anlayışının en önemli ürünlerinden birisi olan ve son yıllarda ülkemiz de de hızla yayılarak seyahat acentelerinin tur programlarını dolduran trekking aktiviteleri, artık birer kültür turizmi etkinliği olarak görülüyor. Uluslararası boyutlarda “Tematik Kültür Yolları” sıfatıyla tanınan yürüyüş rotaları, doğa-tarih ve kültürel zenginlikleri kapsayan ve belirli standartlardaki işaretlerle belirlenmiş güzergahlardan oluşuyor. Dünyanın hemen her ülkesinde oluşturulan bu rotaları, her yıl milyonlarca turist yürüyor. Sadece Kanada sınırları içerisinde 18 bin, Avrupa kıtası genelinde ise 54 bin kilometrelik yürüyüş rotaları bulunuyor.

SERKA, 2012’de tamamlayacağı bu proje ile dört ili Türkiye’nin ve Avrasya’nın eko-turizm merkezi haline getirmeyi hedefliyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Eko turizm, Sarıkamış, Sarıkamış turist, Sarıkamış Turizm, Sarıkamış Turzm potansiyali, SERKA,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları