Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Sardinya’daki İtalya Plajların’ndan bir şişe kum alan turiste 1000 euro ceza kesildi!

08 Ağustos, 2018 | 18:19

İtalya Plajı'ndan bir şişe kum alan turiste 1000 euro ceza kesildi!

Sardinya’daki İtalya Plajların’ndan bir şişe kum alan turiste 1000 euro ceza kesildi. Ünlü İtalya Plajları’nın bulunduğu Sardinya Adası’ndan bir şişe plaj kumu çalan İngiliz turist 1000 euro para cezasına çarptırıldı.

Dünyaca ünlü İtalya Plajları‘nın bulunduğu Sardinya Adası’ndan bir şişe plaj kumu çalan İngiliz turist 1000 euro para cezası kesildi.

İtalya basınında çıkan haberlerde, İtalya’nın ünlü Sardinya Adası‘nın “Zümrüt Kıyılar” adıyla anılan kuzeydoğu bölgesinde tatil yapan İngiliz turist, jandarma kontrolüne yakalandı.

Bir pet şişe dolusu plaj kumu ‘çaldığı’ ortaya çıkan turiste 1000 euro para cezası kesildi.

İtalyan medyasından La Nuova Sardegna gazetesi, kum hırsızı turistin Napoli asıllı İngiliz vatandaşı olduğunu yazdı.

İtalya Hlajları Sardinya'dan kum çalan turist ceza yedi

İtalya Plajı’ndan bir şişe kum alan turiste 1000 euro ceza kesildi

Beyaz ve ince kumlu sahilleri İtalya’nın en güzel plajları listelerinde ilk sıralarda gelen Sardinya Adası, bu doğal hazinesini korumak için 2017’de çıkarılan bir yerel yasayla plajlardan kum, midye kabuğu, taş gibi maddelerin alınmasını yasaklamıştı.

En güzel İtalya Plajları’nın bulunduğu Sardinya’da “Kum hırsızı” olarak anılan bu kişilere 500-3000 euro arası para cezaları kesilmekte.

İtalyan emniyeti, Sardinya’daki havaalanlarında sık sık turistlerin bavullarında “çalıntı kum” aramaları yapmakta. Geçtiğimiz sene yalnızca İtalya’nın Alghero kentinin havalimanında 200 kg’den fazla plaj kumu ele geçirilmişti.

2015 yılı verilerine göre ise Sardinya’nın başkenti Cagliari’deki havalimanında ele geçirilen kum miktarı tam 5 tona olarak açıklandı.

Sosyal medyadan “1000 euro çok az” sesleri yükseldi

İtalya Plajları’nı koruma amacı taşıyan bir grup, Facebook’ta “Soyulan ve yağmalanan Sardinya” adıyla bir hesap açarak halkı bilinçlendirme çalışmaları yapmakta.

26 binden fazla takipçiye sahip olan grubun hesabından paylaşılan “kum hırsızı yakalandı” haberlerine coşkulu yorumlar geliyor.

1000 euro ceza alan turist haberine de “Kumlar bizim plajlarımızda yaşıyor. Onları çalıp plastik şişelere hapsederseniz ölürler!”, “Barbarlar”, “Medeniyetsizler”, “1000 euro çok az!” gibi ilginç yorumlar yapıldı.

İtalya Plajları’nın en güzellerine sahip olan Sardinya’nın kumlarını korumak için aldığı en uç önlemlerden biri de kuzey-batıdaki Stintino belediyesinden gelmişti.

Belediye, buradaki ünlü La Pelosa plajını korumak adına kum üzerine havlu ve örtü serilmesini yasaklamıştı. Yasak kararı, ıslak havlulara yapışan kumların plaj dışına taşınmasının önlenmesi amacıyla alınmıştı.

Sardinya’nın kumlarını çalarken yakalanan turistlerin sıklıkla, yasaktan haberdar olmadıklarını söyleyerek kendilerini savunmaya çalıştıkları ifade ediliyor.

Almanlar vatandaşlarını uyardı!

Almanya yönetimi ise vatandaşlarının böyle bir durumda kalmaması ardına bir seyahat uyarısı yayımladı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesindeki seyahat uyarıları bölümünde, “Sardinya Bölgesel Yönetimi, 26 temmuz 2017 tarihli yasayla kumsallarının herhangi bir şekilde değişikliğe uğratılmasını ya da küçük miktarda da olsa kum, çakıl taşı ve kuvars taşlarının taşınmasını yasaklamıştır” açıklamasını yayımlayarak, bu yasağa uymayanların para cezasına çarptırılabileceğini belirtti.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
İngiliz turist, İtalya basını, italya plajları, Kum hırsızlığı, Sardinya adası, Sardinya plajları,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları