Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Saraybosna Film Festivali başladı

07 Temmuz, 2012 | 10:47

Avrupa’nın en önemli film festivallerinden biri olarak gösterilen 18. Saraybosna Film Festivali, Boşnak yönetmen Aida Begiç’in ”Çocuklar” filminin gösterimiyle başladı.

Bugüne kadar Kevin Spacey, Jeremy Irons, Mickey Rourke, Morgan Freeman, Brad Pitt, Angelina Jolie gibi dünyaca ünlü oyuncuları ağırlayan festival, ünlü Boşnak yönetmen Aida Begiç’in Bosnalı savaş mağduru çocukların hikayelerini anlattığı ”Çocuklar” (Djeca) filminin gösterimiyle başladı.

Festivalin açılış gecesinde gösterilen ‘Çocuklar’ filminin galasına katılan ülkenin ünlü isimleri kırmızı halıda yürüyerek, basın mensuplarına poz verdi. Filmin yönetmeni Aida Begiç ve başrol oyuncuları Mariya Pikiç ve Ismir Gagula’nın yanı sıra, Saraybosna Valisi Aliya Behmen, Zagreb Valisi Milan Bandiç, Saraybosna’nın Stari Grad Belediye Başkanı İbrahim Hacibayriç, İngiltere’nin Manchester City’de oynayan Boşnak asıllı futbolcu Edin Dzeko, Bosna Hersek’in ünlü şarkıcısı Dino Merlin, ülkeden ve bölgeden birçok isim katıldı.

Saraybosna Film Festivali’ nde 57 ülkeden 210 film

Bosna’nın yaşadığı savaşın izlerini yok etmek ve kenti sanatla tekrar buluşturmak isteyen sanatçıların girişimiyle 1995 yılında başlatılan ve bu yıl 18.’si düzenlenen Saraybosna Film Festivali, çok sayıda filmi ve sanatçıyı Saraybosna’da bir kez daha sinemaseverlerle buluşturuyor.

Festival kapsamında 57 ülkeden, 210 film beyaz perdeyle buluşacak. Türkiye’den Orhan Eskiköy ve Zeynel Doğan’ın yönetmenliğindeki ”Babamın Sesi”, Emin Alper’in ”Tepenin Ardı” ve Belmin Söylemez’in ”Şimdiki Zaman” filmleri ”Saraybosna’nın Kalbi” ödülünü almak için yarışacak.

Bu yıl festivale ”yaşayan efsane” lakaplı Fransız futbolcu Eric Cantona’nın da gelmesi bekleniyor. Festival kapsamında gösterilecek Gilles Rof ve Gilles Perez’in yönettiği Les Rebelles du Foot (Devrimci Futbolcular) filminde, Fransız futbolunun ve Manchseter United’ın efsanevi ismi Eric Cantona ile aralarında Dider Drogba’nın da bulunduğu birkaç futbolcunun hikayesi anlatılacak.

Srebrenitsa soykırımına özel program

Srebrenitsa soykırımının 17. anma yıldönümüne denk gelen Saraybosna Film Festivali kapsamında 11 Temmuz’da Srebrenitsa’ya özel programlar hazırlandı. Bu günde insan hakları gibi konuları içeren filmler gösterilecek. Aynı zamanda bütün dünyadan gelen sinema sanatçıları ile Srebrenitsa konuşulacak. Çeşitli sergiler, kitap tanıtımları ve panellerle Srebrenitsa’yı anlatacak birçok etkinlik de düzenlenecek.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
18. Saraybosna Film Festivali, Bosna Hersek, Djeca Aida Begiç, Saraybosna, Saraybosna Film Festivali, Srebrenitsa, Srebrenitsa soykırımı, Zagreb,
 • Paris Turizmde Rekor Kırıyor
  Bana göre dünya turizm hareketliliğinin merkezi.Paris' dir.
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları