Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Sapanca Gölü için özel hüküm belirleme çalışmaları başladı

17 Ocak, 2012 | 09:21

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Sapanca Gölü için özel hüküm belirleme çalışmalarının başladığını söyledi.

Zeki Toçoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, belirlenecek özel hükümler ile Sapanca Gölü’nü en sağlıklı şekilde gelecek nesillere bırakacaklarını belirtti. Bu hükümlerle birlikte Sapanca’da turizm çeşitliliğini arttıracaklarını kaydeden Toçoğlu, “Bakanlık bürokratları Sakarya’ya gelip çalışmalara başladı.Gerçekleştirilen toplantıda arkadaşlarımız özel hüküm belirleme çalışmalarının iş takvimini belirledi. Yıl sonuna kadarda bu çalışmalarını tamamlayacaklar. Öncelikle bakanlığımız bir takvim oluşturacak. Oluşturduğu bu takvimi SASKİ ve İSU Genel Müdürlükleri ile paylaşacak. Daha sonra belirlenen bu takvime göre de Sapanca Gölü’nün özel hükümleri belirlenecek. Bu özel hükümler Sapanca Gölü’nün kullanımına kesin çözümler getirecek. Çalışmaların tamamlanmasından sonra Sapanca havzası tamamen bu özel hükümlere göre yönetilecek.” diye konuştu.

Özel hüküm çalışmalarının Türkiye’de bazı havzalarda uygulandığının bilgisini veren Toçoğlu, şunları söyledi: “İçme suyu elde edilen havzalarda o havzaya özgü uygulanması gereken kuralların bütünü özel hüküm olarak ifade ediliyor. Havzada yapılacak imar faaliyetleri ve bu konuda uygulanacak hükümler, havzadaki tarımsal faaliyetler ve bu faaliyetlerde dikkat edilecek hususlar, içme suyu elde edilen göl ya da barajda yapılacak ve yapılamayacak faaliyetler gibi tüm detaylar belirlenecek özel hükümlerde olacak.”

TÜBİTAK ile gerçekleştirilen “KAMAG 1007 Projesi” sayesinde Sapanca havzası ile ilgili önemli veriler elde edildiğini de sözlerine ekleyen Zeki Toçoğlu, “Hatırlanacağı gibi SASKİ, TÜBİTAK, İSU, İstanbul, Kocaeli ve Sakarya Üniversitelerinin katılımıyla önemli bir proje başlatmıştı. Bu projede Sapanca Gölü’ne ilişkin bilim adamları önemli veriler elde ettiler. Bu çalışma Türkiye’deki göller üzerine yapılmış en kapsamlı çalışma. Özel hüküm belirleme çalışmalarında bu verilerin de önemli katkısı olacak.” dedi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
KAMAG 1007 Projesi, Sakarya Belediye Başkanı, Sakarya Belediyesi, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Sapanca, Sapanca Gölü, sapanca gölü haberleri, sapanca gölü hakkında bilgi, Sapanca Gölü Turizm, sapanca haberleri, Sapanca Turizm, TÜBİTAK, Tubitak KAMAG 1007 Projesi,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları