Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Şangay’da Nüfus Sınırlaması

27 Aralık, 2017 | 15:50

Çin’in finans merkezi olan Şangay’ın nüfusu, 2035 yılı itibariyle, 25 milyar ile sınırlanacak.

Yetkililere göre bu önlem, metropol hastalıklarına tutulmaktan kaçınmak için gerekli.

Kent yönetimi, 25 Aralık Pazartesi günü geç saatlerde, web sitesinde, Hükümet tarafından da onaylanan 2017-2035 Şanghay master planının kentim boyutlarını kontrol etmeyi amaçladığını açıkladı.

Sitede, 2035 yılı itibariyle Şangay’da ikamet eden nüfusun 25 milyon civarında kontrol altına alınacağı ve toplam inşaat alanının 3.200 kilometre kareyi geçmeyeceği bildirildi.

Resmi medya, çevre ve hava kirlenmesini, kronik trafik tıkanıklığını, eğitim ve sağlık da dahil kamu hizmetlerinde yetersizliğini bir megakentin uğrayabileceği “metropol hastalığı” olarak tanımlıyor.

Hükümet, geçen Eylül’de de Pekin için benzer sınırlar saptamıştı. 2014 itibariyle 21,4 milyonluk bir nüfusa sahip bulunan Pekin’in nüfusu 2020’de 23 milyonu aşmayacak şekilde organize edilecek. Ayrıca belirli mahallelerin nüfus yükünü azaltmakta projeler arasında.

Bu amaca ulaşmak için Pekin’de yerleşik bazı resmi binalar, kamu şirketleri ve yaşamsal olmayan işlevlere sahip kurumlar başkentin 100 km güneyinde kurulmuş yeni bir kente taşınacak. Bunun için henüz tam tarih verilmedi, ancak yetkililerin şimdiden çalışmalara başladıkları belirtiliyor.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Çin Şangay, Pekin, Şangay Nüfusu,

Turizm Yorumları

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları