Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Sağlık turizminde Türkiye ve Rusya işbirliği

20 Kasım, 2014 | 07:40

Rusya sağlık sektörü temsilcileri, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın daveti üzerine Antalya’yı ziyaret ederek Rusya vatandaşlarının yararlanabileceği çeşitli sağlık hizmetleriyle tanışma fırsatını yakaladı.

BAKA heyeti, geçen eylül ayında Moskova’yı ziyaret ederek sağlık merkezleri ve sağlık turizmi alanında uzmanlaşan seyahat şirketlerinin yöneticileriyle görüştü. Böylece Rusya heyetinin Antalya ziyareti de hazırlanmış oldu.

BAKA’nın sağlık turizmi uzmanı Saadettin Dikmen, Rusya’nın Sesi Radyosu’na demecinde, bu görece yeni turizm dalı olan sağlık turizminin ne olduğunu, Rusyalı müşteriler için Antalya’nın üstünlüklerini ayrıntılı bir şekilde anlattı ve ajansın Rusyalı muadilleriyle ortak çalışmalar konusunda planlarını paylaştı:

“Dünyada 120 milyon insan sağlık problemleri nedeniyle ülkelerinde bulamadığı tedavi veya diğer ülkede daha ucuza bulabildikleri tedavi için başka ülkelere gidiyorlar. Örneğin, Almanya’da çok pahalı olan göz tedavisi Türkiye’de çok daha ucuz fiyatlara yapılabiliyor veya Rusya’da çok pahalı kanser tedavisi Türkiye’de daha uygun bazen on kat daha ucuz fiyatlara yapılabiliyor. Bazen de bazı ülkelerde teknik yeterli olmadığı için daha üst teknolojiye sahip ülkelere tedavi olmaya gidiyorlar. Buna sağlık turizm, daha doğrusu medikal turizm deniyor. Bunun dışında termal turizm ve şifa turizmi var, su ve masajlarla iyi hissettiren tedaviler de benzer şekilde sağlık turizm kapsamına giriyor. Sağlık turizmde aslında kişinin daha iyi hissetmesi tedavi olması için başka ülkelere gitmesi demek.

Antalya’da şimdi Türkiye’nin sahip olduğu tedavi teknoloji imkanları var. Onun dışında, kanser tedavilerinde oldukça ön planda, Akdeniz ve Antalya Üniversitelerindeki Tıp fakültesinde plastik cerrahi ve rekonstrüksiyon. Buna benzer ameliyatları dünyada yapmış kadro var Antalya’da. Ölmüş kişiden rahim alıp canlı birisine yerleştiriyorsunuz ve çocuğu olmayan kişinin hamile kalmasını sağlıyorsunuz. Türkiye’den sonra bu ameliyat İsviçre’de yapıldı ama ilk defa Antalya’da. Onun dışında, göz, diş, estetik cerrahi de uygun fiyatlara yapılıyor.

“Stoliçnıy doktor” (Başkent doktoru) sahibi Cemil İbrahimov beyefendi üniversitemizle işbirliği protokolü imzaladılar. Rusya’da tedavi olamayacak veya tedavisi çok pahalı olan insanları burada daha uygun fiyatlara veya daha yüksek teknolojiyle tedavi olması amacıyla imzalandı. Geçen ay biz Rus iş ortaklarımızla görüşmek amacıyla Metropol otelindeki tıp forumuna gelmiştik. Sonra Ritz-Carlton Oteli’nde Rus tarafıyla ikili görüşmelerimiz olacak, şimdilik planlama aşamasındayız, inşallah anlaşabiliriz ve en yakın zamanda Rus müşterileri Antalya’da bekleriz.”

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı, Moskova, Moskova Rusya, Moskova sağlık turizmi, Rusya, Rusya sağlık, Rusya sağlık sektörü, Rusya turizm, Rusya-Türkiye, Sağlık Turizmi, Sağlık Turizmi Haberleri, Sağlık turizmi rusya, Sağlık Turizmi Türkiye,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları