Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Sağlık turizminde hedef, dünya liderliği

18 Nisan, 2013 | 11:52

Sağlık turizminde hedef, dünya liderliği Turizmde yükselişe geçen Türkiye, sağlık turizminde de dünya lideri olmak istiyor.

Türkiye,55 yaş üstü kişilere yönelik sağlık ve 3. yaş turizminde de dünyanın cazibe merkezi olma yolunda önemli bir adım atacak.

Türkiye’nin sağlık turizminde de lider konuma gelmesi amacıyla düzenlenecek “Dünya Sağlık ve 3. Yaş Turizmi Kongresi”nin, ülkeye 12 ay boyunca yüksek turizm geliri ve istihdamı da beraberinde getirmesi öngörülüyor.

19-23 Nisan tarihlerinde, 17 ülkeden 100’e yakın uzmanın katılacağı kongrede, “Global sağlık turizmi anlayışı yönetim-pazarlama”, “Sağlığı korumaya, geliştirmeye ve sağlıklı yaşlanmaya yönelik turizm”, “Preventif ve anti-aging sağlık turizmi, alternatif ve integratif tıp”, “Spa-wellness turizmi, termal turizm” ve “Mutfak turizmi ve sağlık turizminde yükselen konseptler” gibi konular ele alınacak.

Kamu ve özel sektörün işbirliğiyle dünyada ilk kez bu kadar kapsamlı gerçekleştirilecek kongreye, oteller, tur operatörleri, sağlık sektöründeki kuruluşlarla akademi dünyası temsilcileri katılacak.

İzmir Sağlık Turizmi Derneği tarafından düzenlenecek kongre, İzmir Kaya Termal&Convention Otel’de, Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas’ın başkanlığında, Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı himayelerinde, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi işbirliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle gerçekleştirilecek.

Hedef 55 yaş üstü turistler

Kongre Yürütme Kurulu Eş Başkanı Süreyya Şeker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Ülkemiz, yüksek teknolojisi, iyi eğitimli kadroları ve sürdürülebilir başarılı sağlık yönetimi politikaları ile sağlık alanında da liderliğe soyundu” dedi.

Şeker, sağlığı korumaya, geliştirmeye, iyileştirmeye, tedaviye ve sağlıklı yaşlanmaya yönelik turizmin, tüm dünya gibi Türkiye için de önemli olduğunu vurgulayarak, ülkeye döviz girdisini arttırmayı hedeflediklerini kaydetti.

Yüksek teknolojiye, uygun maliyetli, hızlı ve kaliteli sağlık hizmetine, uzman ve eğitimli sağlık personeline ulaşma isteğinin her geçen gün ülkeler arası hasta trafiğini arttırdığını söyleyen Şeker, geçen yıl 17 milyon kişiye yaklaşan global sağlık turizmi piyasasını iyi kavramak gerektiğini belirtti.

Son yıllarda 55 yaş üstü grubu kapsayan üçüncü yaş turizminin, turizmde lider konumdaki ülkelerin ve turizm işletmecilerin önemle üzerinde durduğu bir pazar durumuna geldiğini dile getiren Şeker, mevsimsel talep dalgalanmalarından çok fazla etkilenen turizm sektörü için üçüncü yaş turizm faaliyetlerinin alternatif bir turizm çeşidi olarak öne çıktığını ifade etti.

Şeker, “Bu yaş grubu tüm kronik hastalıkların daha sık görüldüğü ve bu nedenle tedavi maliyetlerinin genel içinde en yüksek olduğu gruptur. Ayrıca, gelir düzeyi, sosyo-kültürel faaliyetleri, günlük yaşantısı içindeki boş zamanları yönünden 3. yaş popülasyonu, fırsatlarla dolu yeni bir turizm pazarı oluşturmaktadır” diye konuştu.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
55 yaş üstü, 55 yaş üstü sağlık turizmi, 55 yaş üstü turizm, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, dünya sağlık turizmi, İzmir Kaya Termal&Convention Otel, Sağlık Bakanlığı, Sağlık Turizmi, Spa-wellness turizmi, Termal Turizm, Türkiye Sağlık Turizmi,
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?
 • İzmir’de Küba Esintileri
  1 Mayısta o muhteşem konserde dinleyiciler arasında ben de vardım.Konser coşkulu ve tam anlamıyla süperdi. Bravo Esemble Cubafonica.''Kuantana mera'' şarkısını söylemelerini rica ettim. Sağolsunlar, bei kırmayıp söylediler. Salondaki 3000 kişi de şarkıya iştirak ederek hep birlikte söyledik.Viva Fidel Castro! Viva Cheguara! Viva Mustafa Kemal Atatürk. İnşallah Kübayı da ziyaret edeceğim.
 • Yunan Adaları Kapıda Vize Uygulaması Karşılıklı Umut Verici
  Merhaba .kapi vizesini nasil ala biliriz.istanbulda oturuyorum

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları