Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Sabiha Gökçen’e 2. pist

16 Nisan, 2010 | 09:39

İstanbul Anadolu yakasındaki uluslararası havalimanı Sabiha Gökçen’i kullanan yolcu sayısı bu yılın ilk üç ayında, geçen yıla oranla yüzde 96 artış gösterdi.

2010 yılı sonunda 11 milyon yolcuya hizmet vermesi beklenen havalimanında uçaklar, yolcu alım kapısından ayrıldıktan 7 dakika sonra havalanabiliyor. Artan yolcu sayısı ve hava trafiğiyle birlikte 15 milyon yolcudan sonra ekstra bekleme süreleri doğmaması için, 2. pistin yapımına şimdiden başlandı. 3 bin 500 metre uzunluk ve 60 metre genişliğe sahip olacak yeni pistin arazisi için Toplu Konut İdaresi (TOKİ) 100 milyon lira kaynak ayırdı.

Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı HEAŞ’ın yapacağı pistin maliyeti 500 milyon lira. Sabiha Gökçen’i işleten Türkiye’den Limak Holding ile ortakları Hintli GMR ve Malezyalı Berhad’dan oluşan grup, Avrupa ve Ortadoğu’da 4 havaalanının daha işletmesini almak istiyor. Grubun ilgilendiği havaalanlarından biri Balkanlar’daki Priştine, biri Avrupa’da ve 2’si Suudi Arabistan’da.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nı işleten İSG Yatırım İşletme AŞ CEO’su Gökhan Buğday, 2009 yılının ilk üç ayında 1 milyon 120 bin olan havalimanındaki yolcu sayılarının, bu yılın ilk çeyreğinde 2 milyon 201 bine çıktığını açıkladı. Buğday’ın verdiği bilgiye göre 2009’un ilk çeyreğinde 807 bin olan iç hat yolcusu bu yılın ilk üç ayında 1 milyon 564 bine; 314 bin olan dış hat yolcu sayısı ise 638 bine yükseldi. Aynı dönemde 9 bin 141 olan uçuş rakamı da ikiye katlanarak 18 bin 605’e ulaştı. Buğday, 2010 yılı sonunda 11 milyon yolcu sayısına erişmeyi beklediklerini söyledi.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
İstanbul Sabiha Gökçen, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, Limak Holding, Sabiha Gökçen, Sabiha Gökçen Havaalanı, Sabiha Gökçen Havalimanı, Sabiha Gökçen Limak Holding, Sabiha Gökçen Pist,
 • Sınavlara hazırlıkta Butik dershaneler tercih ediliyor
  Fiyatı ne kadar?
 • Lisan bilen eleman aranıyor
  Iyi günler Efendim.Salih Iseri adim soyadim,bu sene basinda Almanyadan temelli geri dönüs yaptim.Yasim 40 suan bir is ile mesgulum fakat asil tercihim turizm usw,Almancayi kendi dilim gibi yazmasini okumasini bilirim.Insanlarla Kontakt seven biriyim.evli degilim .Eger ihtiyac duyarsaniz benimle temas a girmenizi Rica ederim
 • Yunanistan 2 Milyon Türk Turist Bekliyor
  Booking'i kapatırsanız arama motorunda direk yunan adaları çıkarsa tabii ki Türkleri oralara kaçırırsınız. Biz devlet olarak uyuyalım atı alan Üsküdar'ı geçsin. Booking'ten vergi alalım derken otellerin düşük hasılatlarından dolayı kdv ve vergi kaybından oluyor. Bu iş Yunanlılara yarıyor.
 • Küba’nın İlk Lüks AVM’si Açıldı
  Havana'da restoran açıp çalıştırabilirmiyim ?

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2017 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları