Seyşeller
Maldivler
Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat.com

Sabancı: İki ülke arasında dostluk köprüsünü sağlamlaştıran kültür ve sanattır

14 Eylül, 2018 | 14:30

Sabancı: İki ülke arasında dostluk köprüsünü sağlamlaştıran kültür ve sanattır

Japonya Altes Prensesi Akiko’nun, Prens Mikasa Vakfı onursal başkanlığını kabul töreni Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ev sahipliğinde Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde yapıldı. Güler Sabancı burada yaptığı konuşmada, “İki iki ülke arasında dostluk köprüsünü sağlamlaştıran kültür ve sanattır” dedi.

Prens Mikasa Vakfı’nın faaliyetlerinin tanıtıldığı törende, vakıf tarafından yürütülen Kaman Kalehöyük kazılarıyla ilgili güncel bilgiler de paylaşıldı.

Sabancı: İki ülke arasında dostluk köprüsünü sağlamlaştıran kültür ve sanattır

Prens Mikasa’nın desteğiyle 1985 yılında başlayan kazı çalışmaları, geçen yıl itibarıyla yeni kurulan Prens Mikasa Vakfı’nın destekleriyle sürdürülüyor.  Türkiye ile Japonya arasındaki ilişkilerin 130 yıl öncesine, Ertuğrul Fırkateyni’nin batmasına dayandığını hatırlatan Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, törende yaptığı konuşmada, “Ülkeler arasındaki ilişkilerin güçlenmesi için ekonomik ilişkiler kadar diplomatik ilişkiler de elbette çok önemlidir.” dedi.

Sabancı konuşmasında, “Ancak iki ülke arasında dostluk köprüsünü sağlamlaştıran, derinleştiren ise aslında kültür ve sanattır. Birbirimizin geçmişini ve bugününü anladıkça ilişkilerimiz güçlenir; ortak bir gelecekten bahsetmek ancak o zaman mümkün olabilir. Bu nedenle Türkiye ve Japonya’nın kültürlerini yakınlaştıran her adımı çok değerli buluyorum. 1985 yılında başlayan kazılar, Kaman’a sadece bir arkeoloji müzesi kazandırmadı; iki ülkenin dostluğu bir dünya mirasını gün yüzüne çıkardı.” ifadelerine yer verdi.

“Artık Prens Mikasa Vakfı tarafından destekleniyor.”

“Geçtiğimiz yıla kadar Mikasa ailesinin destekleriyle süren kazı çalışmaları, artık Prens Mikasa Vakfı tarafından destekleniyor.” diyen Güler Sabancı, konuşmasına şöyle devam etti:

“Anadolu kültürleri ve arkeolojisi ile ilgili çalışmalar yürütmek amacıyla kurulan Vakıf, Kalehöyük’ün tarihini aydınlatmayı sürdürüyor. Şahsen Merhum Prens Mikasa’nın beni bu vakıfta Mütevelli Heyeti’ne kurucu üye olarak bizzat davet etmesinden onur duyuyorum. Altes Prenses Akiko’ya ülkemize ve dünya arkeolojisine verdiği destek için teşekkür ederken; onursal başkanlığını yürekten kutluyor ve hayırlı olmasını diliyorum.”

Sabancı Topluluğu’nun Japonya ve Japon şirketleri ile ilişkilerinin 1974 yılına dayandığını belirten Güler Sabancı, “Sabancı Topluluğu’nun o zamanki lideri rahmetli Sakıp Sabancı ile Özdemir Sabancı ve Turgut Özal beraber ilk kez Japonya’ya gidiyorlar.

Ve o dönemde başlayan iş ilişkilerimiz, güvendiğimiz ortaklıklarımız bugün hala başarıyla devam ediyor” dedi. Aynı zamanda Prens Mikasa Vakfı Mütevelli Heyeti’nde yer alan Sabancı, törenden önce gerçekleştirilen Mütevelli Heyeti toplantısına da katıldı.” şeklinde konuştu.

Dedem, babam ve ben Kalehöyük’e gönül verdik

“Dedem, babam ve ben Kalehöyük’e gönül verdik”

Prens Mikasa Vakfı onursal başkanlığını üstlenen Japonya Altes Prensesi Akiko ise yaptığı konuşmada, “Bugün Prens Mikasa Vakfı’nın Onursal Başkanlık görevine başlama töreninin görkemli bir şekilde düzenlenmesinin mutluluğunu yaşıyorum.

Türkiye benim için özel bir ülkedir. Yurt dışında gittiğim ilk ülke Türkiye idi. İlk defa ziyaret ettiğim Kaman – Kalehöyük’te on binlerce senenin zaman akışını araştırmak için adeta iğne ile kuyu kazarcasına yapılan çalışmalardan derinden etkilendim.

Kazı çalışması ve bu höyüğün dünyadaki değerini gözlerini parlatarak anlatan Sayın Omura’nın konuşmasına kendimi kaptırdım.

Dedem, babam ve ben olmak üzere üç nesil Mikasa ailesinin gönül verdiği bu merkezin çalışmasına sürekli destek verilmesi adına Türk Hükümeti’nin izniyle 2017 yılının Mart ayında Prens Mikasa Vakfı kuruldu. Bu vakıfta onursal başkanlık görevini üstlenmek, Mikasa ailesinin bir mensubu olarak onur vericidir.

Ancak aynı anda büyük sorumluluğun altında olduğumun da farkındayım. Burada bulunan konuklarımızdan vakfımıza destek vermelerini rica ediyorum” ifadelerini kullandı.

YORUMUNUZU YAZIN

Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Ertuğrul Fırkateyni, Güler Sabancı, Japonya Altes Prensesi Akiko, Kaman Kalehöyük, Prens Mikasa Vakfı, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı,

Turizm Gazetesi - Turizm Tatil Seyahat Türkiye ve Dünya'nın en çok okunan internet gazetesi.


Turizm gazetesi Turizm Tatil Seyahat.com üzerinde reklam vermek için Hot Affiliates reklam ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.


© 2006-2018 - Turizm Gazetesi | Turizm Tatil Seyahat.com Tüm hakları saklıdır. Haberler izinsiz kullanılamaz.

Seyehat Acentaları